Futbol ve voleybol sporcularında fonksiyonel hareket tarama (FMS) test sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of functional movement screening (FMS) test results in football and volleyball athletes
- Tez No: 928525
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Fonksiyonel Hareket Taraması (FMS), sporcuların hareket kabiliyetlerini değerlendirmek amacıyla geliştirilmiş bir test sistemidir. Fonksiyonel Hareket Taraması (FMS) testinin asıl amacı, sporcuların hareket kalitesini değerlendirmek, hareket kapasitesini artırmak ve yaralanma risklerini azaltmaktır. FMS, spor performansını optimize etmenin yanı sıra, sporcu sağlığını iyileştirme ve olası hareket kusurlarını erken dönemde tespit ederek önleyici yaklaşımlar geliştirme amacı taşımaktadır. Bu test sistemi, farklı spor dallarındaki sporcuların hareket paternlerini analiz etmek için yaygın olarak kullanılmakta ve her branşa özgü ihtiyaçların belirlenmesinde yol gösterici bir araç olarak değerlendirilmektedir. Konuyla ilişkili olarak bu çalışma, fonksiyonel hareket taraması testinin futbol ve voleybol spor dallarındaki test sonuçlarının farkını anlamak, hareket kalitesi ve yaralanma riski arasındaki ilişkiyi tespit etmek üzere hazırlanmıştır. Karşılaştırmalı tarama modeliyle, 76 gönüllü sporcuyla FMS testi gerçekleştrilmiş, aralarında futbol ve voleybol spor dallarındaki yer alan sporcular üzerinden çeşitli bulgulara ulaşılmıştır. Bu bulgular ışığında FMS testlerinin futbol ve voleybol spor dallarındaki sporcuların hareket kalitesi ve yaralanma riskini incelemede önemli bir araç olduğu ortaya konmuştur. Çalışma sonucunda futbol ve voleybol spor dallarındaki sporcuların FMS test sonuçlarına göre hangi hareketlerde sorun yaşadıkları ve hangi hareketlerde daha yüksek skor elde ettikleri belirlenmiştir. Bu bilgiler, sporcuların antrenman programlarının ve hareket kalitesini artırmaya yönelik çalışmalarının planlanmasına yardımcı olacak niteliktedir. Anahtar Kelimeler Fonksiyonel hareket taraması, hareket kabiliyeti, spor, mobilite, yaralanma riski
Özet (Çeviri)
Functional Movement Screening (FMS) is a test system developed to evaluate the movement capabilities of athletes. The main purpose of the Functional Movement Screening (FMS) test is to evaluate the movement quality of athletes, increase their movement capacity and reduce the risk of injury. In addition to optimizing sports performance, FMS aims to improve athlete health and develop preventive approaches by detecting possible movement defects at an early stage. This test system is widely used to analyze the movement patterns of athletes in different sports and is considered a guiding tool in determining the needs specific to each branch. In relation to the subject, this study was prepared to understand the difference in the test results of the functional movement screening test in football and volleyball sports and to determine the relationship between movement quality and injury risk. With the comparative screening model, FMS test was performed with 76 volunteer athletes, and various findings were reached on athletes in football and volleyball sports. In the light of these findings, it was revealed that FMS tests are an important tool in examining the movement quality and injury risk of athletes in football and volleyball sports. As a result of the study, it was determined which movements the athletes in football and volleyball sports had problems with and which movements they achieved higher scores according to the FMS test results. This information will help the athletes plan their training programs and work to improve movement quality. Keywords Functional movement screening, mobility, sports, mobility, injury risk