Aile şirketlerinde kurumsallaşmanın pozitif ve negatif etkileri üzerine bir araştırma
A research of positive and negative effects of institutionalization in family businesses
  1. Tez No: 928526
  2. Yazar: TUBA SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dünya genelinde oldukça önemli bir yeri bulunan aile şirketleri genel olarak ekonominin temelini meydana getirmektedir. Hem ekonomik hem de sosyal katkıları bulunan bu şirketler aynı zamanda kültürel anlamda da katkıda bulunmaktadır. Ancak aile şirketleri kuşaklar arası geçişte meydana gelen zorluklar sebebiyle sürdürülebilirlik konusunda zorlanmakta ve bu bağlamda kurumsallaşmaya ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyacın yarattığı boşluktan yola çıkarak hazırlanan bu çalışma aile şirketlerinde kurumsallaşmanın pozitif ve negatif etkilerini incelemektedir. Bu bağlamda çalışmanın en önemli amacı kurumsallaşmanın getirdiği profesyonelleşme, istikrar, şeffaflık ve yeniliklere adaptasyon gibi avantajların yanı sıra aile içi çatışmalar, liderlik sorunları, duygusal bağların zedelenmesi gibi dezavantajların teorik ve pratik açıdan değerlendirilebilmesidir. Aynı zamanda sürdürülebilirliği destekleyecek çözüm önerilerinin sunulması da amaçlanmaktadır. Çalışmaya dâhil edilen katılımcılarla yapılan derinlemesine mülakatlarla birlikte kurumsallaşmanın aile şirketlerinin uzun vadeli hedeflerini desteklediği, sürdürülebilirliği artırdığı ve rekabet gücünü geliştirdiği ortaya koyulmaktadır. Aynı zamanda mülakatlardan elde edilen bilgiler liderlik devri, profesyonelleşme ve kuşaklar arasındaki iletişim süreçlerinin pek çok zorluğu barındırdığını göstermektedir. Hazırlanan çalışma aile şirketlerinin kurumsal yönetişim ilkelerini benimsemesi, kuşaklar arası bilgi aktarımı sağlaması ve çatışma yönetimine yönelik belirli stratejileri geliştirmesi gerektiğini vurgulamakta ve bu noktada pratik bir rehber niteliği taşımaktadır. Aile üyeleri ve aile şirketi arasındaki dengenin sağlanabilmesi hem başarı hem de sürdürülebilirlik için kritik bir unsur olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Family businesses, which hold a significant place globally, generally form the foundation of the economy. These companies, which have both economic and social contributions, also provide cultural contributions. However, family businesses face challenges in sustainability due to the difficulties that arise during intergenerational transitions, and in this context, they need to institutionalize. This study prepared based on the gap created by this need, examines the positive and negative effects of institutionalization in family businesses. In this context, the main aim of the study is to evaluate, both theoretically and practically, the advantages brought by institutionalization, such as professionalization, stability, transparency, and adaptation to innovations, as well as the disadvantages, such as intra-family conflicts, leadership issues, and the deterioration of emotional bonds. It is aimed to present solution proposals that will support sustainability. Through in-depth interviews conducted with the participants included in the study, it is revealed that institutionalization supports the long-term goals of family businesses, enhances sustainability, and improves competitive strength. At the same time, the information obtained from the interviews shows that the leadership transition, professionalization, and communication processes between generations contain many challenges. The prepared study emphasizes that family businesses need to adopt corporate governance principles, ensure intergenerational knowledge transfer, and develop specific strategies for conflict management, serving as a practical guide in this regard. Achieving a balance between family members and the family business is seen as a critical element for both success and sustainability.