Perakende mecralarında yapılan pazarlama iletişiminin tüketici satın alma niyeti üzerindeki etkileri
Effects of marketing communications made in retail media on consumer purchase intent
  1. Tez No: 928530
  2. Yazar: İLHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERİL DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Değişen tüketim alışkanlıklarıyla birlikte dijital pazarlama, müşterilere ulaşma ve etkileşim kurma konusunda etkisini giderek artırmaktadır. Dijital pazarlamanın üçüncü dalgası olarak kabul edilen perakende medya, son dönemde birçok marka ve perakendeci tarafından tercih edilen bir strateji haline gelmiştir. Perakende medya, perakende şirketlerinin web siteleri ve mobil uygulamaları gibi dijital varlıklarını birer reklam platformuna dönüştürmektedir. Bu pazarlama yaklaşımı, markaların tüketici verisi ve teknolojinin desteğiyle daha kişiselleştirilmiş mesajlar içeren dijital reklam kampanyaları planlamasına olanak tanımaktadır. Tüketim alışkanlıklarına uygun, kişiselleştirilmiş reklamlarla karşılaşan tüketiciler, bu reklamlarda tanıtılan ürün ve hizmetleri satın alma konusunda daha istekli hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
As consumption habits evolve, digital marketing continues to expand its influence in reaching and engaging with consumers. Recognized as the third wave of digital marketing, retail media has recently emerged as a prominent strategy adopted by numerous brands and retailers. Retail media leverages the digital assets of retail companies, such as websites and mobile applications, transforming them into advertising platforms. This innovative approach enables brands to develop data-driven and technology-supported advertising campaigns, delivering highly personalized messages to their target audiences. Consumers exposed to advertisements tailored to their individual consumption patterns demonstrate a higher propensity to purchase the products and services promoted through these campaigns.