Okul binalarının mekânsal kalitesi ile öğretmen performansı arasındaki ilişkide örgütsel bağlılığın aracılık rolü
The mediating role of organisational commitment in the relationship between spatial quality of schools and teacher performance
- Tez No: 928561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL ÇORUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Araştırma, öğretmenlerin görev yapıyor oldukları okul binalarının mekânsal kalitesi ile performansları arasındaki ilişkide örgütsel bağlılıklarının aracılık rolü olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Söz konusu amaç doğrultusunda okul binalarının mekânsal kalitesi ve öğretmen performansı, okul binalarının mekânsal kalitesi ve örgütsel bağlılık, örgütsel bağlılık ile öğretmen performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi, kavramların çeşitli değişkenler üzerinden ele alınması, araştırmanın alt amaçlarını oluşturmaktadır. 2023-2024 eğitim öğretim yılında İstanbul iline bağlı kamu ortaokullarında görev yapmakta olan öğretmenler araştırmanın evrenini; İstanbul ili Ataşehir, Bağcılar, Beşiktaş, Beykoz, Büyükçekmece, Kadıköy, Bahçelievler, Üsküdar, Maltepe ve Ümraniye ilçelerindeki 425 öğretmen, araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada“Okul Binası Değerlendirme Ölçeği”,“Öğretmen İş Performansı Ölçeği”ve“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre öğretmenlerin görev yaptıkları okul binalarının mekânsal kalitesi algıları arasında cinsiyet, kıdem yılı, yaş, okuldaki toplam öğretmen sayısı ve okuldaki toplam öğrenci sayısı değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık söz konusudur. Öğretmenlerin performans algılarında cinsiyet, medeni durum, unvan, kıdem yılı, yaş, okuldaki toplam öğretmen sayısı, okuldaki toplam öğrenci sayısı, okula ulaşım süresi, çocuk sahibi olma ve ek iş yapma değişkenleri açısından anlamlı bir farklılığın bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin örgütsel bağlılık algılarında cinsiyet, medeni durum, unvan, kıdem yılı, yaş, toplam öğretmen sayısı, toplam öğrenci sayısı, okula ulaşım süresi, çocuk sahibi olma ve ek iş yapma değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık görülmektedir. Öğretmenlerin okul binalarının mekânsal kalitesi algıları ile performans algıları arasında, okul binalarının mekânsal kalitesi algıları ile örgütsel bağlılık algıları arasında, öğretmen performansı ile örgütsel bağlılık arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişkinin var olduğu görülmektedir. Bununla birlikte öğretmenlerin örgütsel bağlılık algılarının okul binalarının mekânsal kalitesi ile öğretmen performansı arasındaki ilişkiye aracılık etkisinin bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine whether organizational commitment plays a mediating role in the relationship between the spatial quality of school buildings and teachers' performance. In line with this purpose, the sub-objectives of the study include examining the relationship between the spatial quality of school buildings and teacher performance, the spatial quality of school buildings and organizational commitment, the relationship between organizational commitment and teacher performance, and addressing the concepts through various variables. In the 2023-2024 academic year, 425 teachers in Ataşehir, Bağcılar, Beşiktaş, Beykoz, Büyükçekmece, Kadıköy, Bahçelievler, Üsküdar, Maltepe and Ümraniye districts of Istanbul constituted the sample of the study.“School Building Evaluation Scale”,“Teacher Job Performance Scale”and“Organizational Commitment Scale”were used in the study. According to the results obtained, there was a significant difference in teachers' spatial quality perceptions of school buildings in terms of gender, seniority, age, total number of teachers in the school and total number of students in the school. A significant difference was found in teachers' perceptions of performance in terms of variables such as gender, marital status, title, seniority, age, total number of teachers in the school, total number of students in the school, transportation time to school, having children and doing additional work. It was concluded that there was a significant difference in teachers' perceptions of organizational commitment in terms of gender, marital status, title, seniority, age, total number of teachers, total number of students in the school, transportation time to school, having children and doing additional work. It is seen that there is a significant positive relationship between teachers' perceptions of the spatial quality of school buildings and their perceptions of performance, between teachers' perceptions of the spatial quality of school buildings and their perceptions of organizational commitment, and between teacher performance and organizational commitment. However, it was concluded that teachers' perceptions of organizational commitment did not mediate the relationship between the spatial quality of school buildings and teacher performance.