İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin öz-düzenlemeli öğrenmeleri, sosyal bilgiler dersine yönelik motivasyonları ve sosyal bilgiler ders başarılarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of primary school fourth grade students' self-regulated learning, motivation for social studies lesson and social studies class achievement in terms of various variables
- Tez No: 928562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma, dördüncü sınıfta öğrenim gören öğrencilerin sosyal bilgiler dersine ilişkin öz-düzenlemeli öğrenme becerilerini, motivasyonlarını ve ders başarılarını çeşitli değişkenler açısından incelemeyi amaçlamıştır. Yapılan bu çalışmada kesitsel tarama modeli kullanılmıştır. Bu çalışma 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Konya ilinin Kulu ilçesinde öğrenim gören 195 ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi üzerine yapılan bir inceleme gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın verileri, Çokçalışkan vd. (2019) tarafından geliştirilen“Öz-Düzenlemeli Öğrenme Envanteri”, Sosyal Bilgiler dersine ait motivasyon puanlarını belirlemek için Tahiroğlu ve Aktepe (2015) tarafından geliştirilen“Sosyal Bilgiler Dersi Motivasyon Ölçeği”ve sosyal bilgiler dersi akademik başarı puanları,“Sosyal Bilgiler Ders Başarısı Ölçeği”,Münevver Menteşe (2021) tarafından geliştirilen toplanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, öz-düzenlemeli öğrenme beceri puanlarının, sosyal bilgiler dersi açısından motivasyon puanları ile akademik başarılarının yüksek olduğu saptanmıştır. Öz-düzenlemeli öğrenme, motivasyon ile akademik başarı arasında olumlu ve anlamlı bir bağlantıya sahiptir. Öz-düzenlemeli öğrenme ile motivasyon arasında ve motivasyon ile akademik başarı arasında orta düzeyde, pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiş, ancak öz-düzenlemeli öğrenme ile akademik başarı arasındaki ilişkinin zayıf düzeyde fakat pozitif yönde anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, öğrencilerin cinsiyet değişkenine göre öz-düzenlemeli öğrenme becerilerinde kız öğrenciler lehine anlamlı bir farklılık bulunurken, cinsiyet değişkeninin öğrencilerin akademik başarıları ile sosyal bilgiler dersine yönelik motivasyon puanları üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Öğrencilerin anne ve baba eğitim düzeylerinin, öz-düzenlemeli öğrenme becerileri ile sosyal bilgiler dersine yönelik motivasyonlarını etkilemediği görülmüştür. Bununla birlikte, anne eğitim düzeyinin öğrencilerin akademik başarıları üzerinde bir etkisi bulunmazken, baba eğitim düzeyinin akademik başarı üzerinde anlamlı bir farklılık yarattığı tespit edilmiştir. Ailelerin aylık gelir düzeyi dikkate alındığında, öğrencilerin öz-düzenlemeli öğrenme becerileri ile sosyal bilgiler dersine yönelik motivasyon puanları arasında anlamlı bir fark bulunmadığı, ancak akademik başarı puanlarında anlamlı bir farklılık olduğu ve aylık geliri yüksek olan ailelerin çocuklarının akademik başarılarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Son olarak, öğrencilerin okul öncesi eğitim alıp almama durumlarına göre öz-düzenleme becerileri puanlarında anlamlı bir fark olmadığı, ancak okul öncesi eğitim almış olmanın sosyal bilgiler dersine yönelik motivasyon puanları ve akademik başarı üzerinde anlamlı bir fark yarattığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the self-regulated learning skills, motivation, and academic achievements of fourth-grade students regarding the social studies course in terms of various variables. A cross-sectional survey model was used in this research. The study was conducted on 195 fourth-grade students studying in five public primary schools in Kulu district of Konya province during the 2022-2023 academic year. The data for this research were collected using the“Self-Regulated Learning Inventory”developed by Çokçalışkan et al. (2019), the“Social Studies Motivation Scale”developed by Tahiroğlu and Aktepe (2015) to determine motivation scores for social studies, and the“Social Studies Academic Achievement Scale”developed by Münevver Menteşe (2021) to assess academic achievement scores in the social studies course. The findings of the study indicate that self-regulated learning skill scores are associated with higher motivation scores and academic achievement in the context of the social studies course. A significant positive relationship was found between self-regulated learning, motivation, and academic achievement. While a moderate, positive, and significant relationship was observed between self-regulated learning and motivation, as well as between motivation and academic achievement, the relationship between self-regulated learning and academic achievement was determined to be weak but still positive and significant. Additionally, a significant difference in self-regulated learning skills was found in favor of female students based on the gender variable, whereas gender did not have any effect on students' academic achievement or motivation scores in the social studies course. The study also revealed that parental education level did not influence students' self-regulated learning skills or their motivation toward the social studies course. However, while maternal education level had no impact on students' academic achievement, paternal education level was found to create a significant difference in academic performance. When considering the monthly income level of families, no significant difference was observed in students' self-regulated learning skills or motivation scores related to the social studies course. Nevertheless, a significant difference was found in academic achievement scores, indicating that students from higher-income families demonstrated higher academic performance. Finally, no significant difference was found in self-regulation skills based on whether students had received preschool education. However, preschool education was found to create a significant difference in students' motivation scores and academic achievement in the social studies course.