Afrika kültürü içerisinde kanga kumaşlarının tarihsel, kültürel ve siyasal önemi üzerine: Zanzibar örneği
The historical, cultural, and political significance of kanga fabrics within African culture: The case of Zanzibar
  1. Tez No: 928570
  2. Yazar: NAZAN YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, İletişim Bilimleri, Linguistics, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Swahili kültüründe Kanga kumaşlarının sosyal, kültürel ve tarihsel bir iletişim aracı olarak nasıl işlev gördüğünü incelemektedir. Araştırmanın amacı; Kanga kumaşlarının, özellikle Zanzibar örneğinde, toplumsal normların, kimliklerin ve mesajların aktarılmasındaki rolünü anlamaktır. Bu doğrultuda, Swahili kültürüne mensup 15 kadınla yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle MAXQDA yazılımı kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular, Kanga'nın yalnızca bir giyim eşyası olarak görülmediğini, aynı zamanda kadınlar arasında sosyal statüyü, dini ve siyasal mesajları, ahlaki değerleri ve toplumsal cinsiyet rollerini ileten çok yönlü bir kültürel sembol olduğunu göstermektedir. Katılımcıların açıklamaları; Kanga'nın düğün, doğum, cenaze gibi ritüellerde ve günlük yaşamdaki önemini, renk ve desenler yoluyla aktarılan mesajların çeşitliliğini ortaya koymaktadır. Özellikle hediyeleşme ve miras bağlamında Kanga'nın, aile hikâyeleri ile değerlerin nesilden nesile aktarılmasını sağlayan manevi bir değer taşıdığı vurgulanmıştır. Ayrıca Kanga kumaşları, doğaya saygı, çevre bilinci ve toplumsal dayanışma gibi mesajları sembolize ederek, bireylerin kimliklerini ve duygularını ifade etmelerine aracılık etmektedir. Bu yönüyle Kanga, Zanzibar'da yaşayan kadınların sosyal ilişkilerini, kültürel kimliklerini ve gündelik hayat pratiklerini biçimlendiren önemli bir iletişim aracıdır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of Kanga fabrics as a social, cultural, and historical means of communication in Swahili culture. The aim of the research is to understand the role of Kanga fabrics, particularly in the case of Zanzibar, in conveying societal norms, identities, and messages. To this end, semi-structured interviews were conducted with 15 women from the Swahili community, and the data obtained were analyzed using the descriptive analysis method through MAXQDA software. The findings reveal that Kanga is not merely a piece of clothing but also serves as a versatile cultural symbol that conveys social status, religious and political messages, moral values, and gender roles among women. Participants' statements highlight the significance of Kanga in rituals such as weddings, births, and funerals, as well as its importance in daily life, where its colors and patterns convey a wide array of messages.