Yetişkin bireylerde mükemmeliyetçiliğin Tanrı tasavvurları ve benlik saygısı ile ilişkisi üzerine bir araştırma
A study on the relationship of perfectionism with God conceptions and self-esteem in adult individuals
- Tez No: 928571
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞENTEPE LOKMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Araştırmanın amacı yetişkin bireylerin mükemmeliyetçilik, benlik saygısı ve Tanrı tasavvurları arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmada nicel yöntem benimsenerek ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemi 18-65 yaş arasındaki 402 yetişkin bireyden oluşmaktadır. Araştırmanın verilerini oluşturan anket formu, Google Forms aracılığıyla çevrimiçi olarak Ekim- Kasım aylarında katılımcılara iletilmiştir. Formda,“Kişisel Bilgi Formu”,“APS Mükemmeliyetçilik Ölçeği”,“Tanrı Algısı Ölçeği”,“Özsaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca katılımcılara yöneltilen ebeveyn tutumları, kaçıncı çocuk oldukları, dini inançları ve öznel dindarlık anlayışları gibi sorular da forma eklenmiştir. Verilerin analizi için SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın değişkenlerine yönelik tanımsal istatistiki yöntemler kullanılarak betimsel analiz yapılmıştır. Katılımcılardan elde edilen verilerin analizi ve karşılaştırılmasında t testi, ANOVA, Tukey Post Hoc ve Pearson Korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre demografik değişkenler ile mükemmeliyetçilik alt boyutları arasında bazı anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. Buna göre katılımcıların yaşları ile uyumsuz mükemmeliyetçilik, benlik saygısı ve Tanrı tasavvurları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca cinsiyet ve eğitim durumu ile mükemmeliyetçilik alt boyutları arasında herhangi bir ilişkiye rastlanılmamıştır. Araştırmadan elde edilen bir diğer bulguya göre ise bekar bireylerin uyumsuz mükemmeliyetçilik tutumlarının evli bireylere göre daha yüksek olduğudur. Araştırma sonucunda yetişkin bireylerin uyumlu mükemmeliyetçilik düzeyleri ile benlik saygısı, olumlu ve olumsuz Tanrı tasavvuru puanları arasında istatiksel olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmemiştir. Bununla birlikte katılımcıların uyumsuz mükemmeliyetçilik düzeyleri ile olumsuz Tanrı tasavvuru arasında pozitif, olumlu Tanrı tasavvuru ile negatif yönlü ilişkiler bulgulanmıştır. Katılımcıların benlik saygısı ve Tanrı tasavvurları arasındaki ilişki incelendiğinde olumlu Tanrı tasavvuruna sahip bireylerin benlik saygısı puanlarının yüksek; olumsuz Tanrı tasavvuruna sahip bireylerinin ise benlik saygısı puanlarının düşük olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationships between perfectionism, self-esteem and God conceptions of adult individuals. The quantitative method was adopted in the study and the relational survey model was utilized. The sample of the study consisted of 402 adult individuals between the ages of 18-65. The questionnaire form, which constitutes the data of the study, was sent to the participants online via Google Forms in October-November. In the form,“Personal Information Form”,“APS Perfectionism Scale”,“Perception of God Scale”,“Self-Esteem Scale”were used. In addition, questions such as parental attitudes, number of children, religious beliefs and subjective understanding of religiosity were added to the form. SPSS package program was used for data analysis. Descriptive analysis was performed using descriptive statistical methods for the variables of the study. T-test, ANOVA, Tukey Post Hoc and Pearson Correlation analyses were used to analyze and compare the data obtained from the participants. According to the findings obtained from the study, some significant results were obtained between demographic variables and perfectionism sub-dimensions. Accordingly, significant relationships were found between the age of the participants and maladaptive perfectionism, self-esteem and conceptions of God. In addition, no relationship was found between gender and educational status and perfectionism sub-dimensions. Another finding of the study is that single individuals have higher maladaptive perfectionism attitudes than married individuals. As a result of the study, no statistically significant relationships were found between the levels of adaptive perfectionism and self-esteem, positive and negative God imagination scores of adult individuals. However, positive correlations were found between the participants' maladaptive perfectionism levels and negative God imagination and negative correlations were found with positive God imagination. When the relationship between participants' self-esteem and their conceptions of God was examined, it was found that individuals with positive conceptions of God had high self-esteem scores, while individuals with negative conceptions of God had low self-esteem scores.