Sosyal medyada dezenformasyon: 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli deprem üzerinden sosyal medya paylaşımlarının incelenmesi
Disinformation on social media: Investigation of social media posts regarding the 6 February 2023 Kahramanmaraş central earthquake
  1. Tez No: 928600
  2. Yazar: UFUK DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVRİYE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
2024 yılı itibarıyla 8 milyarı aşan dünya nüfusunun araştırma verilerine göre 4,76 milyarı aktif sosyal medya kullanıcısıdır. Her geçen yılda bu rakam artmaya devam etmektedir. Türkiye'de ise sosyal medyayı aktif kullanan 62,55 milyon insan bulunmaktadır. Dolayısıyla sosyal medyanın günümüzde önemli bir iletişim aracı olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Her teknolojik gelişme, paralelinde iletişim teknolojisinin de gelişmesine etki etmiş ve katkıda bulunmuştur. İçinde bulunduğumuz dönem dijital teknolojik atılımların sonucu ortaya çıkan araç ve cihazların etkin olduğu bir dönemdir. Web 1.0 döneminde sadece alıcı konumunda olan içerik tüketicisi, Web 2.0 teknolojisiyle birlikte artık hem alıcı konumunda hem de içerik üreticisi konumunda bulunmaktadır. Bu durum içerik üreticisi konumunda yer alan habercilerin konumunun belirsizleştiği bir durum yaratmıştır. Bu çalışma 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremin sonrasında sosyal medyada dezenformasyon içerikli paylaşımların X örneği üzerinden incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında 6-12 Şubat 2023 tarihleri arasında X'de yapılan dezenformasyon içerikli paylaşımlar incelenmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden söylem analizi şeklinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda ilgili tarihler arasında çok sayıda dezenformasyon içerikli tweetlerin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
According to the research results, 4.76 billion of the world's population of more than 8 billion as of 2024 are active social media users. This number continues to increase every year. In Turkey, there are 62.55 million people who actively use social media. Therefore, it is an undeniable fact that social media is an important communication tool today. Every technological development has had an impact and contribution to the development of communication technology in parallel. The period we live in is a period in which the tools and devices that emerged as a result of digital technological developments are effective. The content consumer, who was only a buyer in the Web 1.0 era, is now both a buyer and a content producer with Web 2.0 technology. This situation has created a situation where the position of journalism, which is the content producer, has become uncertain. This study was conducted to examine disinformation content posts on social media after the earthquake centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023, using the example of X. Within the scope of the research, disinformation content posts made on X between February 6 and 12 were examined. The research was conducted using a qualitative research method. As a result of the research, it was seen that there were many disinformation tweets between the relevant dates.