Din öğretiminde oyunlaştırmanın etkililiğinin incelenmesi
The effectiveness of gamification in religious education
  1. Tez No: 928599
  2. Yazar: AYHAN BİLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYUP ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Çalışma, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) dersinin oyunlaştırılarak işlenmesinin öğrencilerin başarılarına etkisini ve öğrencilerin oyunlaştırılmış DKAB dersine yönelik görüşlerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bunun için çalışma yakınsayan paralel karma yöntem deseninde tasarlanmıştır. Çalışmanın deneysel uygulaması Muş ili merkez ilçesinde bulunan resmi bir ortaokulun 6. Sınıf düzeyinde yapılmıştır. Uygulama sekiz hafta sürmüştür. Nicel veriler başarı testi aracılığıyla edinilmişken nitel veriler öğrencilerin ders günlükleri, öğrencilerle yapılan görüşmeler, DKAB ders Öğretmeni ve araştırmacının gözlemleri aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada, oyunlaştırmanın öğrencilerin duygularına hitap ettiğinden onlara ilgi çekici geldiği, oyunlaştırılmış öğrenme sürecinden keyif aldıkları, derse aktif katıldıkları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca oyunlaştırma ile öğrencilerin hem ders başarılarının arttığı hem de üst düzey düşünme becerileri ile sosyal becerileninin geliştiği görülmüştür. Elde edilen nicel ve nitel sonuçlar ışığında DKAB dersi öğretmenlerinin derslerini oyunlaştırarak işlemeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to reveal the effect of gamified Religious Culture and Moral Knowledge (RCMK) lesson on students' achievement and students' feelings and thoughts towards gamified RCM lesson. For this purpose, the study was designed in a convergent parallel mixed method design. The experimental application of the study was conducted at the 6th grade level of an official secondary school in the central district of Muş province. The implementation lasted eight weeks. Quantitative data were collected through an achievement test, while qualitative data were collected through students' diaries, interviews with students, the RCM teacher and the researcher's observations. In the study, it was concluded that gamification appealed to the students' emotions, they found it interesting, they enjoyed the gamified learning process, and they actively participated in the lesson. In addition, it was observed that gamification not only increased students' course success but also improved their higher-order thinking skills and social skills. In the light of the quantitative and qualitative results obtained, it is recommended that the teachers of the religious studies courses should gamification their lessons.