Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin stres yönetimi ve psikolojik sağlık üzerine etkileri
Effects of violence against health workers on stress management and psychological health
  1. Tez No: 928627
  2. Yazar: AYŞENUR KARABIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKBEN BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde en önemli sorunlardan biri olan şiddet, özellikle çalışma alanlarında gitgide artan bir sorun haline gelmesi nedeniyle bütün meslek gruplarını olumsuz etkiler hale gelmiştir. İş yerlerinde şiddet olaylarının gitgide artması sonucunda bu durum hem kurumlar hem de çalışanlar için bir halk sağlığı sorunu halini almıştır. İş yerindeki şiddet çalışanın işi ile ilgili bilinçli biçimde gerçekleştirilen psikolojik ya da fiziksel zararlara neden olan her çeşit olay ve davranış biçimini içermektedir. Bu çalışmanın amacı, sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddetin stres yönetimi ve psikolojik sağlık üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Araştırma kapsamında, sağlık çalışanlarının karşılaştığı şiddet türleri ve sıklığı ele alınarak, bu deneyimlerin bireylerin stresle başa çıkma mekanizmalarına olan etkileri analiz edilmektedir. Çalışma kapsamında sorulan soruların yanıtları ile sağlık çalışanlarının karşılaştığı şiddetin doğası ve kapsamının aydınlatılması, şiddet kaynaklarının belirlenmesi, sağlık çalışanlarının üzerindeki psikolojik ve profesyonel etkilerini değerlendirmesi ve önleme stratejilerinin önerilmesi hedeflemektedir. Bu araştırma ile ayrıca, sağlık personelinin maruz kaldığı şiddet unsurları ve bunların engellenmesi/ortadan kaldırılması için çözüm önerileri sunulabilmesi de amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Violence, one of the most important problems today, has become a growing problem especially in work areas and has started to negatively affect all professional groups. As a result of the increasing number of violent incidents in the workplace, this situation has become a public health problem for both institutions and employees. Workplace violence includes all kinds of events and behaviors that cause psychological or physical harm that are carried out consciously in relation to the employee's job. The aim of this study is to examine the effects of violence that healthcare professionals are exposed to on stress management and psychological health. Within the scope of the research, the types and frequency of violence that healthcare professionals encounter are addressed and the effects of these experiences on individuals' stress coping mechanisms are analyzed. The answers to the questions asked within the scope of the study aim to shed light on the nature and scope of violence that healthcare professionals encounter, to determine the sources of violence, to evaluate the psychological and professional effects on healthcare professionals and to suggest prevention strategies. This research also aims to provide solutions for the elements of violence that healthcare professionals are exposed to and to prevent/eliminate them.