Kamu iktisadi teşebbüslerinde Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nca yapılan muhasebe denetiminin uluslararası denetim standartlarına göre değerlendirilmesi
- Tez No: 92863
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YİĞİT ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
171 ÖZET YILMAZ, Hikmet, Kamu iktisadi Teşebbüslerinde Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nca Yapılan Muhasebe Denetiminin Uluslararası Denetim Standartlarına Göre Değerlendirmesi, Master Tezi, Danışman: Yrd.Doç.Dr. C.Yiğit Özbek, v+171s. Genel bir çerçeve oluşturmak için öncelikle genel anlamıyla denetim ve bu işi yürüten denetçi kavramları açıklanmıştır. Buradan hareket ile muhasebe denetimi üzerinde durulmuş ve bu kavram açıklanmıştır. Muhasebe denetiminin gelişimi, türleri, yöntemleri ve muhasebe denetiminin gerekliliği ile yararları ortaya konmuştur. Ayrıca uluslar arası denetim standartlarına göre muhasebe denetimi ve denetçi kavramları açıklanmak suretiyle bu çalışmanın konusuyla ilgili temel kavram ve konular açıklanmıştır. Genel kabul görmüş uluslararası denetim standartları gruplandırılarak incelenmiştir. Bu standartlar Yüksek Denetleme Kurulu'nun denetim standartlarının değerlendirilmesinde ölçü olarak kullanılmak üzere ayrıntılarıyla açıklanmıştır. Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu (IFAC) tarafından yayınlanan denetim standartları ve bunlara ilişkin ayrıntılı açıklamalar (denetim yönergeleri) esas kaynak olarak alınmıştır. Türkiye'de muhasebe denetiminin gelişimi, kapsamı, dayanakları ile bu denetimin yapıldığı alan ve denetimi yapan kişi ve kurumlar hakkında çok özet bilgi verilerek, muhasebe denetiminin ülkedeki durumunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Yüksek Denetleme Kurulu'nca kamu iktisadi teşebbüslerinde yapılmakta olan muhasebe denetimi üzerinde durularak, bu denetimde uygulanmakta olan Yüksek Denetleme Kurulu denetim standartları ayrıntılı olarak ortaya konmuştur. Yüksek Denetleme Kurulu'nun Kamu iktisadi teşebbüslerindeki denetiminde uygulamakta olduğu denetim standartlarının, uluslararası denetim standartları ile karşılaştırması sonucu, arada önemli farklılıkların bulunmadığı, tespit edilen farklılıkların esas itibarıyla Yüksek Denetleme Kurulu'nun bir kamu denetim organı olmasından kaynaklandığı kanaatine varılmıştır. Denetim standartları arasındaki farklılıklar giderilip, Yüksek Denetleme Kurulu'nun denetim standart ve uygulamalarının uluslararası denetim standartları ile uyumunun tam olarak sağlanmasıyla, Türkiye'de yapılan muhasebe denetiminin daha da geliştirilmesinin imkan dahilinde olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY YILMAZ Hikmet, The Evaluation of the Accounting Audit at Public Economic Enterprises undertaken by the Prime Ministry High Council of Audit according to International Auditing Standards. Dissertation, Advisor Yrd Dö£. Dr. C. Yiğit Özbek, v 170s. First of all in order to draw a general picture the terms of auditing and the auditor are explained in general. Also the term of accounting audit is explained. The development of accounting audit, its different types, methods and the use of accounting audit are defined. Besides, by explaining the terms of accounting audit according to international audit standards and the auditors, the basic terms and subjects of this thesis are defined. Widely accepted international audit standards are divided into groups and examined. These standards are explained in detail in order to be used as a reference in the evaluation of audit standards of the High Council of Audit. The audit standards published by the International Federation of Accountants (IFAC) and the detailed explanations related with these standards (audit directives) are accepted as main sources. By providing a brief information on the development of accounting audit in Turkey, its content, its basis, the places wher&the audit takes place, the auditors and the institutions, the situation of the accounting audit in Turkey is tried to be identified. While stressing the accounting audit at public economic enterprises by the High Council of Audit, the audit standards used by the High Council are explained in detail. As a result of the comparison between the international audit standards and the audit standards used by the High Council at public economic enterprises, it was decided that the difference is negligible and the difference is mainly due to the fact that High Council of Audit is a public auditing body. It is discovered that with the removal of differences between the audit standards and with the assurance of harmonization between international audit standards and the standards used by the High Council and their application, it is possible to further develop the accounting audit in Turkey. t-i. ^jmm.'omtkiiMimm