Toplam kalite yönetimi ve toplam kalite yönetiminin iç müşteri memnuniyetleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 92864
  2. Yazar: İLBİLGE GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET 2.Dünya Savaşfnın ardından başlayan globalleşme hareketleri, günümüzde oldukça hız kazanmıştır. Buna bağlı olarak dünya ülkelerinin siyasal, ekonomik ve sosyal bakımdan karşılıklı bağımlılıkları artmıştır. Firmaların kendilerini dış dünyadan yalıtabildikleri dönemler çok geride kalmıştır. Ekonomik, teknolojik ve hatta sosyal faaliyetlerin ulusal sınırları aştığı bu düzende, her ülkenin kendi çıkarlarını diğer ülkelerinkiyle uyumlu hale getirmesi zorunluluk haline gelmiştir. Sanayi devriminin gerçekleştirildiği dönemde ekonomik refahın, teknolojiden geçtiği inancı hakimken, günümüzün rekabet ekonomisine dayalı dinamik dünyasında, teknoloji en önemli faktör olma özelliğini yitirmiş bulunmaktadır. Dünya genelinde ulaştırma ve haberleşme farklılıklarının azalması ve çok uluslu şirketlerin yaygınlaşması sonucnda yerli ve yabancı malların ikame edilebilirliği giderek artmıştır. Bugün, bir ülkenin ekonomik performansını belirleyen en önemli faktör, o ülkenin rekabet gücüdür. Rekabetin etkileri, tüm endüstri kollarında, düşük üretim maliyeti ve düşük fiyatlar elde edebilmek için, uluslararası ticari ortaklıklardaki artışlar olarak kendini göstermektedir. 21. Yüzyıla yaklaştığımız şu günlerde, rekabet“kalite”konusunda yoğunlaşmakta ve“kalite”anlayışı yeni boyutlara ulaşmaktadır. Artık firmalar ürettiklerini satmak yerine, satabildiklerini üretmek yoluna başvurmaktadırlar. Satış yapabilmek ise kaliteli mal üretmeye bağlı hale gelmiştir. Dünyanın önde gelen kuruluşları daha çok satış ve daha çok karın kaliteye bağlı olduğunu bilmektedirler. Kalite, bugün içinde yaşadığımız rekabet ekonomisine dayalı dünyada ayakta kalabilmenin şifresi haline gelmiştir. Günümüzde, güvenilir ve devamlılık arz eden kaliteye ulaşabilmek için uygulanan en yaygın model“Toplam Kalite Yönetim Modeli”dir. Bu model, doğru politika ve stratejilerin belirlenmesini; çalışanların, kaynakların ve süreçlerin etkinbir şekilde yönetilmesi sonucu iç ve dış müşterilerin tatmin olmalarını; toplumun kuruluşu olumlu yönde algılamasını; kuruluşun finansal ve finansal olmayan konularda iş mükemmelliğine ulaşmasını hedeflemektedir. Bu araştırmada, Toplam Kalite Yönetimi'nin unsurları, gelişimi ve Toplam Kalite Yönetimi'nin önemli bir unsuru olan iç müşterileri memmuniyetinin firmalar açısından önemi açıklanmıştır. Toplam Kalite Yönetimi'ni uygulayan firmalar dış müşterilerin memnuniyetini arttırmanın yolunun, iç müşterilerin memnuniyetini arttırmaktan geçtiğinin önemini anlamışlardır. Bu çalışmanın amacı, iç müşterilerin memnuniyetini arttırıcı faktörlerin belirlenmesi ve Toplam Kalite Yönetimi"in bu faktörler üzerine etkilerinin araştırılmasına yöneliktir. Toplam Kalite Yönetimi öncesine göre kıyaslanmış ve sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Globalism movements, that began after ll.World War, are quite rapid nowadays. Related with this, the mutual dependence of the countries of the world in political, economical and social aspects have increased. The periods in which the companies could keep them away from the outside world are left behind now. In this order, economical, technological and social activities have exceeded national limits, thus for the countries to harmonise its own interestsis a necessity. r At the times of Industrial Revolution, people believed that economic welfare depended on technology, but in today's dynamic world that is based on competition economy, technology is no more the most important factor. As a result of the decraase in transportation and communication activities world-wide, decrease in technological differences of the developed countries and the spreading of the multinational companies, the substitution of the native or foreign goods have increased continuously. The effects of the competition is seen in all industrial branches as increases in international commercial partnerships in order to obtain low production cost and low prices, Today, as qe get closer to the 21. century competition concentrates on the issue of“quality”and“quality”understanding reaches new dimensions. Nowadays, instead of selling what they produce, companies produce what they can sell. The important institutions of the world know increase in sales and increase in profits depend on quality. Quality is the only chance to survive in today's world that is dependant on competition economy. Today the most widespread model used in order to reach quality that presents reliability and consistency is the“Total Management of Quality”. This model aims to determine the correct policy and strategy.tha satisfaction of the native and foreign customers as a result of efficient management of the workers,resources and processes, positive perception of the institution by the society, to enable the institution to reach work perfection in financial and non-financial fields. In this research, the factors of the Total Management of Quality, its development and the importance of the satisfaction of the native customers, which is an important factor of Total Management Quality, is explained. The companies that apply Total Management of Qualityhave realised that, the increase of the satisfaction of foreign customers can only be possible by increasing the satisfaction of the native customers. The aim of this study is tu determine the factors that increase the satisfaction of the native customers and to investigate the effects of the Total Management of Quality on these factors.The satisfaction levels of the customers after applying Total Management of Quality is compared with the levels before applying Total Management of Quality and the results are interpreted. IX, YÜKSEKÖ?RETİM KURUU ? QQKfiHANIASYON MERKEZ/