Televizyonla Türkçe öğretimi programı geliştirilmesi (iletişim-eğitim-öğretim ilişkileri içinde)
- Tez No: 92866
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE DUVARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
301 ÖZET Türk soylu halklar için televizyonla Türkçe öğretimi programı geliştirmek amacıyla hazırlanan bu çalışma, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, iletişim-eğitim süreci bağlantısından hareketle Türkçe öğretim programı geliştirmede araç olarak seçilen televizyon ile yöntem olarak belirlenen televizyonla eğitime ilişkin temel bilgilere yer verilmiş; konuya girmeden önce, bu hususta yapılan çalışmalar gözden geçirilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde tasarım sürecinde gerçekleştirilen aşamalardan hareketle televizyonla eğitim-öğretim programı geliştirme yollan ele alınmıştır. Bu bölümde, herhangi bir problemin çözümüne yönelik geliştirilecek eğitici-öğretici televizyon programlarının tasarım sürecinin nasıl gerçekleştiği, geliştirilen televizyonla eğitim-öğretim programının hangi özellikleri taşıması gerektiği konularında teorik bilgiler verilerek, televizyonla eğitim-öğretim programı geliştirme yollan ortaya konulmuş; televizyon drama tekniği hakkında temel bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, birinci bölümde teorik olarak ele alınan televizyonla eğitim-öğretim programı geliştirme yollanndan hareketle drama tekniğinin temel alındığı televizyonla Türkçe öğretimini amaçlayan Televizyonla Türkçe Öğretimi Programı geliştirilmeye çalışılmıştır. Geliştirilecek programın dizi bütünlüğü içinde değerlendirilmesi gereğinden hareketle de televizyonla Türkçe öğretimini amaçlayan televizyon dizisi tasannu gerçekleştirilmiştir. Tasarıma ve geliştirilen öğretim programına örnek teşkil etmesi için dizinin 1. programı, uygulama örneği (dizi ve program kimlikleri ile öykü ve program senaryolan)olarak sunulmuştur. Çalışmanın sonuç kısmında, televizyonla Türkçe öğretimini programında olması gereken özellikler ve televizyonla Türkçe öğretimi programı geliştirilirken yapılması gereken işlemlere ilişkin tespitlerimiz, öneri olarak yer almıştır.
Özet (Çeviri)
302 SUMMARY This study, which is prepared to progress the Turkish Instruction Program with the drama tecnique by the means of television for Turkish originated people, includes intnduction part and two other parts. In introduction part, stemming from the relationship between the process of communication and education, basic information about television chosen as a tool to progress the Turkish Instruction Program and Education with television determined as a method are given and the studies made in this subject were revised before entering the subject. In the first part of the study, stemming from the stages carried out in cenception process, the program progressing methods with television were handled. In this part, theoterical information about how the conception process of the television programs, for educational purposes, to be developed for the solution of any kind of problem is realized; what kind of charectiristic the Educational and Instructional program by means of television should carry on, is presented and the methods to develop such educational instructional program by means of television have been offered and basic information about television drama tecnique has been supplied. In the second part of the study, stemming from the methods methods to develop such educational and instructional programs by means of television which has been handled theoterically, it has been tried to develop Turkish Instruction Program with television, which aims to teach Turkish by means of television, based on drama tecnique. Considering the necessity that the program to be developed should be in accordance with the conception of series, the design for television series aiming to teach Turkish by using of television has been actualized.303 The first program of series offered as on practise (process of program's preparation, identification of program, story scenario and program scenario) to epitomize the conception and the instruction program which has been progressed. In the end of the study, what kind of features should be in Turkish Instuction Program with the use of television drama tecnique and the determinations of us about studying that should be done with progressing Turkish Instruction Program with television were offered. KiJi