Kamu hizmeti motivasyonunun iş performansına etkisi üzerine nicel bir araştırma: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi örneği
A quantitative research on the effect of public service motivation on job performance: The case of Kocaeli Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 928661
  2. Yazar: YASİN ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE BİRİCİKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
“Kamu Hizmeti Motivasyonu”(KHM), kamu görevlilerinin özel sektör çalışanlarına kıyasla motivasyon faktörlerinin farklı olduğunu ve bireylerin topluma faydalı işler yapmak adına kamu kurumlarında çalışmak istediğini ileri süren motivasyon yaklaşımıdır. KHM yaklaşımı temel iktisat öğretilerinin aksine kamu görevlilerinin sadece kendi çıkarlarını düşünen bireyler olmadığını, toplumsal ihtiyaçları öncelediklerini ileri sürmektedir. Literatürde, KHM'nin iş tatmini, örgütsel bağlılık, örgütsel vatandaşlık davranışı, meslek seçimi gibi faktörleri etkilediği yönünde çalışmalar mevcuttur. Bu çalışma KHM'nin iş performansı üzerindeki etkisini araştırma amacı taşımaktadır. Bu bağlamda araştırmada büyükşehir belediyelerinde yönetici olarak çalışanlar özelinde KHM-iş performansı arasındaki bağıntılar keşfedilecektir. Bu doğrultuda çalışmanın örneklemini Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde yönetici olarak görev yapan 230 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada KHM ölçeği ve iş performansı ölçeği olmak üzere iki farklı ölçek kullanılmış ve veri toplama aracı olarak nicel veri toplama yöntemlerinden anket araştırma tasarımı kullanılmıştır. Araştırmada KHM'nin dört alt boyutunun iş performansı üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Literatüre dayalı teorik olarak oluşturulan hipotezlerin test edilmesi noktasında hiyerarşik regresyon analizinden yararlanılmıştır. Gerçekleştirilen hipotez testleri neticesinde KHM'nin iş performansını anlamlı ve pozitif olarak yordadığı sonucuna ulaşılmış ve özellikle özveri ve kamu yararına bağlılık alt boyutlarının iş performansı üzerinde güçlü bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca büyükşehir belediye yöneticilerinin KHM seviyelerinin çalışılan konum ve vatandaşla görüşme sıklığına göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Public Service Motivation”(PSM) is a motivational approach that argues that the motivational factors of public officials are different from those of private sector employees and that individuals want to work in public institutions to do useful work for society. Contrary to mainstream economic doctrines, the KHM approach argues that public officials are not only self-interested individuals but also prioritize social needs. In the literature, there are studies suggesting that PSM affects factors such as job satisfaction, organizational commitment, organizational citizenship behavior, and career choice. This study aims to investigate the effect of PSM on job performance. In this context, the study will explore the correlations between PSM and job performance in metropolitan municipalities. Accordingly, the sample of the study consists of 230 people working as managers in Kocaeli Metropolitan Municipality. In the study, two different scales, namely the PSM scale and the job performance scale, were used and survey research design, one of the quantitative data collection methods, was used as a data collection tool. In the study, the effect of four sub-dimensions of PSM on job performance was analyzed. Hierarchical regression analysis was utilized to test the theoretical hypotheses based on the literature. As a result of the hypothesis tests, it was concluded that PSM predicts job performance significantly and positively, and it was determined that especially the sub-dimensions of dedication and commitment to the public good have a strong effect on job performance. In addition, it was concluded that the level of PSM of metropolitan municipality managers differed according to the position and the frequency of meeting with citizens.