The relationship between psychological violence in romantic relationships and self-efficacy through self-compassion
Öz-şefkat aracılığı ile romantik ilişkilerde psikolojik şiddet ile öz-yeterlilik arasındaki ilişki
- Tez No: 928662
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KOŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yakın partner şiddetinin psikolojik boyutu, kalıcı ve yıkıcı sonuçları nedeniyle önemli bir sorundur. Literatüre göre psikolojik şiddet, depresyon, kaygı bozukluğu ve öz-yeterliliğin azalması gibi psikolojik sorunlarla bağlantılıdır. Öz-yeterliliğin önemi göz ardı edilse de yapılan araştırmalar, bireyin şiddet gördüğü bir ilişkiyi bırakmak gibi eylemleri gerçekleştirme kapasitesine olan güveniyle yüksek düzeyde öz-yeterliliğin ilişkili olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte öz-şefkat, kişinin kendisi de dahil olmak üzere herkesin şefkat görmeyi hak ettiğinin ve başarısızlığın, acı çekmenin ve yetersizliklerin ortak insan deneyiminin bir parçası olduğunun ve bunun da bireye yaşadığı olumsuz koşullarda duygusal destek verdiğinin farkına varılmasıyla vurgulanmıştır. Bu tez, romantik ilişkilerdeki psikolojik şiddet ile öz-yeterlilik arasındaki ilişkiyi öz-şefkat aracılığıyla araştırmaktadır. Bu değişkenler arasındaki ilişki daha önce araştırılmamıştır, bu nedenle bu çalışma Türkiye'de yeni bir çalışma olarak kabul edilebilir. Bu çalışmada korelasyon ve aracılık analizleri yapılmıştır. Örneklemi Türkiye'nin her yerinden 329 kadın üniversite öğrencisi oluşturmuştur; katılımcıların yaş ortalamaları 22.40'tır (SD = 2.53). Bu çalışma, öz şefkatin romantik ilişkilerdeki psikolojik şiddet ile öz yeterlilik arasındaki ilişkiyi tamamen aracılık ettiği sonucuna varmıştır. Bu bulgu, psikolojik şiddetin önemini ve sonuç olarak öz şefkat üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu gösterirken, bu ilişkinin uzun vadede bireylerin kendilerine olan inançlarını ve öz yeterliliklerini etkilediğini de göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The psychological subtype of intimate partner violence (IPV) is a crucial problem because of its long-lasting and devastating consequences. According to the literature, psychological violence is linked to psychological problems such as depression, anxiety, and decreased self-efficacy. Although the significance of self-efficacy may be overlooked, prior research indicates that high levels of self-efficacy is linked to an individual's confidence in his/her ability to carry out actions, such as leaving an abusive relationship. Further, self-compassion has been emphasized with realizing that everyone, including oneself, deserves the gift of compassion and that failure, suffering, and inadequacies are all a part of the human experience, which in turn gives emotional strength to the individual in adverse circumstances. This thesis investigates the relationship between psychological violence in romantic relationships and self-efficacy through self-compassion. The association between these variables has not been investigated much in the literature, hence this study can be regarded as being novel in Turkey. Correlation and mediation analyses were provided in this study. 329 female university students from all over Turkey constituted the sample; their mean age was 22.40 (SD = 2.53). This study concludes that self-compassion fully mediates the relationship between psychological violence in romantic relationships and general self-efficacy. This finding represents the importance of psychological violence and consequently how it has an impact on self-compassion while this relationship influences an individuals' belief in oneself, self-efficacy in the long run.