Deprem sonrası Antakya: Afet yönetimi ve göç üzerine yerel deneyimler
Post-disaster Antakya: Local experiences on disaster management and migration
- Tez No: 928677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Doğal afetler, özellikle depremler, toplumsal yapıları ve mekânsal dinamikleri derinden etkileyen krizlerdir. 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli ve 20 Şubat 2023 tarihinde Hatay merkezli depremler, Antakya'nın fiziksel, ekonomik ve kültürel yapısında radikal değişimlere neden olmuştur. Bu çalışma, depremler sonrası Antakya'da gerçekleşen afet sonrası afet yönetimi süreçlerini ve yaşanan zorunlu göç hareketlerini ele alarak bireylerin deneyimlerini sosyolojik bir perspektiften analiz etmektedir. Araştırma kapsamında, Antakya'da depremi yaşamış 20 kişiyle yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler, üç farklı konteyner kentte ve Antakya'nın çeşitli semtlerinde yapılmıştır. Katılımcılar, deprem sonrası göç edenler ve kentte kalmaya devam eden bireyler arasından seçilmiştir. Afet yönetiminin etkinliği, göç kararlarını etkileyen faktörler, toplumsal entegrasyon, sosyal bağların dönüşümü, geleneklerin sürdürülmesi, ekonomik dayanıklılık ve inşa süreçleri üzerine detaylı bilgiler elde edilmiştir. Elde edilen veriler, afete hazırlık ve müdahalede katılımcı ve kapsamlı çalışmaların önemini ve afet sonrası göçün bireylerin kimlik, aidiyetlerini yeniden şekillendiren çok boyutlu bir olgu olduğunu göstermektedir. Çalışma, Antakya'nın çokkültürlü yapısının deprem sonrası nasıl değiştiğini, kültürel mirasın göçle birlikte nasıl etkilendiğini, sosyal hayat üzerindeki değişimleri, ekonomik yaşamdaki bozulmaları tartışmaktadır. Ayrıca, yaşanan afetin ve sonrasındaki göç hareketlerinin toplumsal dayanıklılık, mekânsal dönüşüm üzerindeki etkileri ele alınarak, yerel yönetimler ve politika yapıcılar için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Natural disasters, especially earthquakes, are crises that deeply affect social structures and spatial dynamics. The February 6, 2023 earthquakes centered in Kahramanmaraş and February 20, 2023 earthquakes centered in Hatay caused radical changes in the physical, economic and cultural structure of Antakya. This study analyzes the experiences of individuals from a sociological perspective by addressing the post-disaster disaster management processes and forced migration movements in Antakya after the earthquakes. Within the scope of the research, semi-structured in-depth interviews were conducted with 20 people who experienced the earthquake in Antakya. The interviews were conducted in three different container cities and various neighborhoods of Antakya. The participants were selected among individuals who migrated after the earthquake and those who continue to stay in the city. Detailed information was obtained on the effectiveness of disaster management, factors affecting migration decisions, social integration, transformation of social ties, maintenance of traditions, economic resilience and construction processes. The data obtained show the importance of participatory and comprehensive studies in disaster preparedness and response and that post-disaster migration is a multidimensional phenomenon that reshapes the identity and belonging of individuals. The study discusses how the multicultural structure of Antakya changed after the earthquake, how cultural heritage was affected by migration, changes in social life, and disruptions in economic life. In addition, the disaster.