Türkiye'de enflasyon ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki (1980-2022)
The relationship between inflation and economic growth in Turkey (1980-2022)
  1. Tez No: 928678
  2. Yazar: GÜLNUR ÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, iktisat literatüründe en çok yer edinen konularından biri olan enflasyon ve ekonomik büyüme arasında bir ilişki olup olmadığı, varsa hangi yönde olduğu Türkiye örneği üzerinden incelenmiştir. Çalışma 1980-2022 yıllarını kapsamaktadır. Her iki değişken için veriler Dünya Bankası veri tabanından, ekonomik büyüme için GSYİH, enflasyon için TÜFE kullanılarak elde edilmiştir. İlk olarak her iki değişkenin durağan olup olmadığını tespit etmek için Genişletilmiş Dickey-Fuller (ADF) ve Phillips-Perron (PP) birim kök testlerine tabi tutulmuş, durağan olmayan değişkenler durağanlaştırılmıştır. Akabinde aralarında ne tür bir nedensellik ilişkisi olduğunu belirlemek için VAR (Vektör Otoregresyon) ve Toda-Yamamoto nedensellik testleri yardımıyla analiz edilmiştir. Her iki test sonucunda büyümeden enflasyona doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, one of the most frequently discussed topics in the economics literature—whether there is a relationship between inflation and economic growth, and if so, in which direction—was examined using the case of Turkey. The study covers the years 1980–2022. Data for both variables were obtained from the World Bank database, using GDP for economic growth and CPI for inflation. İnitially, to determine whether each variable was stationary, the Augmented Dickey-Fuller (ADF) and Phillips-Perron (PP) unit root tests were applied, and non-stationary variables were then rendered stationary. Subsequently, in order to identify the type of causality relationship between the variables, the data were analyzed using Vector Autoregression (VAR) and Toda-Yamamoto causality tests. Both tests indicate a one-way causality running from growth to inflation.