Görme yetersizliği olan üniversite öğrencilerinin yardımcı teknoloji kullanımlarına ilişkin görüşlerinin incelenmesi
An examination of the opinions of university students with visual impairments on the use of assistive technology
  1. Tez No: 928676
  2. Yazar: İBRAHİM BİNGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE TUBA CEYHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, görme yetersizliği olan üniversite öğrencilerinin yardımcı teknoloji kullanımlarına ilişkin görüşlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma nitel araştırma desenlerinden durum çalışması modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu amaçlı örneklem ile seçilmiş Türkiye'de çeşitli üniversitelerde öğrenim gören görme yetersizliği olan 10 birey oluşturmaktadır. Araştırmada veriler nitel veri toplama araçlarından yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile toplanmıştır. Görüşmelerde görme yetersizliğine sahip üniversite öğrencilerine günlük yaşamlarında ve üniversite eğitimleri süresince, yardımcı teknolojileri kullanım durumlarına yönelik sorular yöneltilmiştir. Katılımcılarla yapılan görüşmeler içerik analizine tabi tutularak ana tema ve alt temalar altında değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular incelendiğinde eğitim süreçlerinde, günlük hayat ve kütüphane hizmetlerinde kullanılan yardımcı teknolojilerin görme yetersizliği olan bireylerin bağımsızlıklarını artırdığı, bilgiye erişimlerini kolaylaştırdığı ve sosyal entegrasyonlarını desteklediği tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, bu teknolojilerin sunduğu avantajların yanı sıra, erişim zorlukları, teknik destek eksiklikleri ve yaygınlaştırma sorunları gibi engeller de ortaya çıkmıştır. Ayrıca, yardımcı teknolojilerin daha geniş kitlelere ulaştırılması ve etkin bir şekilde kullanılabilmesi için çeşitli öneriler sunulmuştur. Bu öneriler, teknolojilerin erişilebilirliğinin artırılması, kullanıcı dostu hale getirilmesi, teknik destek ve eğitim programlarının geliştirilmesi ve sosyal farkındalığın artırılması gibi konuları kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the opinions of university students with visual impairments regarding their use of assistive technology. The research was carried out using the case study model, one of the qualitative research designs. The study group consisted of 10 individuals with visual impairments studying at various universities in Turkey, selected through purposive sampling. Data were collected using semi-structured interview questions, one of the qualitative data collection tools. During the interviews, questions about the use of assistive technologies in their daily lives and university education processes were posed to the visually impaired university students. The interviews with participants were subjected to content analysis and evaluated under main themes and sub-themes. The findings revealed that assistive technologies used in educational processes, daily life, and library services increased the independence of individuals with visual impairments, facilitated their access to information, and supported their social integration. The study also identified certain barriers, such as access difficulties, lack of technical support, and dissemination challenges, in addition to the advantages offered by these technologies. Furthermore, various recommendations were made to ensure wider accessibility and more effective use of these technologies. These suggestions include enhancing the accessibility of technologies, making them more user-friendly, developing technical support and training programs, and raising social awareness.