Ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine yatkınlıkları ile beslenme alışkanlıklarının incelenmesi
Investigation of secondary school students' physical education and sports lesson predispositions and eating habits
- Tez No: 928680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK SAÇAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın amacı; ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine yatkınlıkları ile beslenme alışkanlıklarını incelemektir. Materyal ve yöntem olarak; araştırmanın çalışma grubu kolaylıkla bulunabilen örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmanın çalışma örneklemi Beden Eğitimi ve Spor Dersi gören öğrencilerden oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, kişisel bilgi formu, Tekkurşun ve diğerleri (2019) tarafından,“Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ)”geliştirilen, Erbaş vd. (2015) tarafından“Beden Eğitimi Dersi Yatkınlık Ölçeği (BEDYÖ)”ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin analizi kısmında betimsel istatistikler, çoklu karşılaştırmalar için ANOVA, ikili karşılaştırmalar için bağımsız örneklem T-testi ve gruplar arası ilişkiyi belirlemek için Pearson-Korelasyon testi uygulanmıştır. Araştırmada toplanan verilerin analizi için SPSS 21.0 programından yararlanılmıştır. Sonuç olarak ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine olan yatkınlıkları ve beslenme alışkanlıklarının cinsiyet, yaş ve sınıf seviyesi değişkenlerine yönelik gruplar arasında anlamlı farklılık gösterip göstermediğine yönelik ilişkilerin incelenmesi yapılmıştır. Öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine yatkınlık düzeyine ilişkin toplam puan=45,23 olarak belirlenmiş olup ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi dersine yatkınlıkları çok yüksek düzeyde çıkmıştır. Sağlıklı beslenme tutumuna ilişkin toplam puan x=75,97 olarak belirlenmiş olup ortaokul öğrencilerinin sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumları yüksek düzeyde çıkmıştır. Beden eğitimi dersine yatkınlık düzeyleri ile sağlıklı beslenme tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson-Korelasyon katsayısına bakılmıştır. İkisi arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Beden eğitimi dersine yatkınlıkları ve sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumları cinsiyet, yaş grupları, ailede spor özgeçmişi olup olmaması ve sınıf seviyesi değişkenlerine göre incelendiğinde anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Çıkan sonuçların hem literatüre hem de bu alanda çalışan bireylere faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is; To examine the predisposition of secondary school students to physical education and sports lessons and their eating habits. As material and method; The study group of the research was selected using an easily accessible sampling method. The study sample of the research was created from students taking Physical Education and Sports Course. The personal information form, the“Healthy Eating Attitude Scale (SBITÖ)”developed by Tekkursun and others (2019) and the“Physical Education Lesson Predisposition Scale (BEDYÖ)”scales were used as a data collection tool in the research by Erbaş et all. (2015). In the analysis of the data, descriptive statistics, ANOVA for multiple comparisons, independent sample T-test for pairwise comparisons and Pearson-Correlation test were applied to determine the relationship between groups. SPSS 21.0 program was used to analyze the data collected in the research. As a result, the predisposition of secondary school students to physical education and sports lessons and their nutritional habits were examined to see whether there were significant differences between the groups in terms of gender, age and grade level variables. The total score for the students' level of predisposition to physical education and sports course was determined as 45.23, and the predisposition of secondary school students to physical education course was very high. The total score for healthy eating attitude was determined as x=75.97 and the attitudes of secondary school students towards healthy eating were high. Pearson-Correlation coefficient was examined to determine the relationship between predisposition levels to physical education lessons and healthy eating attitudes. No significant relationship was found between the two. When their predisposition to physical education lessons and their attitudes towards healthy nutrition were examined according to gender, age groups, whether they had a sports background in the family or not, and class level variables, no significant difference was found. It is thought that the results will be beneficial to both the literature and individuals working in this field.