Short- and long-term effects of pension funds on market growth: Panel data evidence from USMCA countries (from 2000 to 2023)
Emeklilik fonlarının piyasa büyümesi üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkileri: 2000-2023 dönemi için USMCA ülkelerinden panel veri kanıtları
- Tez No: 928695
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezde, ABD, Kanada ve Meksika'dan oluşan USMCA üye ülkelerinde 2000–2023 dönemi boyunca emeklilik fonlarının piyasa büyümesi üzerindeki kısa ve uzun vadeli dinamik etkilerini Panel VECM regresyon modeli kullanarak incelemektedir. Çalışma, bu ülkelerin emeklilik sistemlerinin yapısal özelliklerini, operasyonel çerçevelerini ve fon büyüklüklerini analiz etmenin ötesinde, 14 farklı ekonomik ve demografik değişkeni kullanarak emeklilik fonlarının piyasa büyümesini etkileme mekanizmalarını istatistiksel olarak değerlendirmektedir. Ayrıca, emeklilik fonlarıyla yakından ilişkili dokuz ek değişkeni içeren alternatif modeller de test edilmiştir. Sonuçlar, emeklilik fonlarının kısa vadede piyasa büyümesi üzerinde olumsuz bir etki yarattığını, ancak uzun vadede bu etkinin pozitife dönüştüğünü ortaya koymaktadır. Bu bulgular, makroekonomik bir bağlamda teorik olarak tutarlı olup, literatürdeki önceki araştırmalarla uyum içindedir. Çalışma, teorik içgörüleri ve ampirik analizi aracılığıyla, emeklilik fonlarının piyasa dinamiklerini şekillendirmedeki rolüne dair kapsamlı bir anlayış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the dynamic short- and long-term effects of pension funds on market growth in the USMCA member countries- namely, the United States, Canada, and Mexico- over the period 2000–2023, employing the Panel VECM regression model. Beyond analyzing the structural characteristics, operational frameworks, and fund sizes of these countries' pension systems, the study statistically evaluates the mechanisms through which pension funds influence market growth by utilizing 14 distinct economic and demographic variables. Additionally, alternative models are tested by incorporating nine supplementary variables that are closely associated with pension funds. The results reveal that while pension funds exert a negative impact on market growth in the short term, their influence becomes positive in the long term. These findings are theoretically consistent within a macroeconomic context and are well-aligned with prior research in the literature. Through its theoretical insights and empirical analysis, this thesis offers a comprehensive understanding of the role pension funds play in shaping market dynamics.