Okul öncesi öğretmenlerinin yaratıcı drama ve oyun yoluyla değerler eğitimine katkısının incelenmesi
Investigation of preschool teachers' contribution to values education through creative drama and play
  1. Tez No: 928696
  2. Yazar: ELİF ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, okul öncesi eğitimde yaratıcı drama ve oyun etkinliklerinin öğretmenler tarafından nasıl algılandığını, çocukların sosyal, duygusal, bilişsel ve fiziksel gelişimlerine olan katkılarını ve özellikle değerler eğitimi bağlamındaki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, nitel araştırma yöntemlerinden tematik içerik analizi kullanılmış ve öğretmenlerin görüşleri detaylı biçimde incelenmiştir. Bulgular, yaratıcı drama ve oyun etkinliklerinin empati, iş birliği, özgüven, problem çözme ve yaratıcı düşünme gibi becerileri desteklemesinin yanı sıra, dürüstlük, saygı ve sorumluluk gibi değerlerin de somut örnekler ve deneyimler yoluyla pekiştirildiğini göstermektedir. Öğretmenler, çocukların bu etkinlikler sırasında hem birbirlerinin duygularını daha iyi anladıklarını hem de farklı bakış açılarını keşfedip olumlu davranış ve tutumlar geliştirdiklerini belirtmişlerdir. Katılımcı öğretmenlere göre, bu sorunların giderilmesi için okul öncesi eğitim ortamlarının yaratıcı drama ve oyun etkinliklerine elverişli hale getirilmesi, materyal desteğinin artırılması ve öğretmenlerin uygulamalı drama eğitimleriyle desteklenmesi gerekmektedir. Sonuç olarak, okul öncesi dönemde yaratıcı drama ve oyun etkinliklerinin çocuğun bütüncül gelişimine çok yönlü katkıda bulunduğu, özellikle de toplumsal ve ahlaki değerlerin kalıcı bir şekilde benimsenmesini kolaylaştırdığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how creative drama and play activities are perceived by teachers in preschool education, how these activities contribute to children's social, emotional, cognitive, and physical development, and particularly their impacts in the context of values education. The research employed thematic content analysis, a qualitative method, and explored teachers' perspectives in detail. Findings indicate that creative drama and play activities not only foster skills such as empathy, cooperation, self-confidence, problem-solving, and creative thinking, but also reinforce values like honesty, respect, and responsibility through tangible examples and experiences. Teachers noted that, during these activities, children better understand one another's emotions, explore different viewpoints, and develop more positive attitudes and behaviors. According to the participating teachers, addressing these issues requires creating preschool environments more conducive to creative drama and play activities, increasing material support, and providing teachers with hands-on drama training. In conclusion, creative drama and play activities in the preschool period contribute significantly to children's holistic development and, in particular, facilitate the lasting internalization of social and moral values.