Analyzing the impact of AI tools on academic writing proficiency and attitudes among B2-level english learners
B2 düzeyindeki ingilizce öğrencilerinin akademik yazma yeterliliği ve tutumları üzerinde yapay zekâ araçlarının etkisinin analizi
- Tez No: 928694
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE ÖZLEM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, İngilizceyi Yabancı Dil (EFL) olarak öğrenen B2 seviyesindeki öğrencilerin akademik yazma becerilerini ve yazmaya yönelik tutumlarını geliştirmek amacıyla yapay zekâ (YZ) araçlarının sınıflarda entegrasyonunu incelemektedir. Yarı deneysel bir tasarım kullanılarak yürütülen araştırmada, 28 katılımcı deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Ön ve son testlerden elde edilen nicel veriler, her iki grubun yazma becerilerinde iyileşme olduğunu göstermiştir; ancak gruplar arasında toplam yazma puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bununla birlikte, deney grubunun yazmaya yönelik tutumlarında anlamlı bir iyileşme gözlemlenmiştir. Nitel bulgular, YZ araçlarının dilbilgisi hatalarını düzeltmede ve metin organizasyonunu geliştirmede etkili olduğunu, ancak eleştirel düşünme, güvenilirlik ve bağlama duyarlı geri bildirim sağlamada daha az etkili olduğunu ortaya koymuştur. Öğrenciler, YZ araçlarının sağladığı anlık geri bildirim, kelime dağarcığını zenginleştirme ve yapı desteğini değerli bulmuş, ancak bağlam sınırlamaları gibi zorlukları dile getirmiştir. Bu sonuçlar, yazma becerileri için insan odaklı yöntemlerin temel önemini koruduğunu, ancak YZ araçlarının mekanik yazma süreçlerini destekleyerek olumlu tutumları teşvik eden bir tamamlayıcı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the integration of artificial intelligence (AI) tools in English as a Foreign Language (EFL) classroom to enhance academic writing proficiency and attitude among B2-level learners. Using quasi-experimental design, the study divided 28 participants into experimental and control groups. Quantitative data from pre- and post-tests showed improvements in writing skills in both groups; however, there was no statistically significant difference in overall writing scores between the groups. However, the experimental group displayed significant improvements in their attitudes toward writing. Qualitative findings indicated that AI tools effectively corrected grammar mistakes, and enhanced text organization but were less effective in fostering critical thinking, reliability, and context-aware feedback. Learners valued the immediate feedback, vocabulary enrichment, and structural support provided by AI tools but noted challenges such as contextual limitations. These results suggest that while human-led methods remain essential for writing skills, AI tools serve as effective complements in addressing mechanical aspects of writing, fostering positive attitudes.