21. yüzyıl becerileri bağlamında MEB 2024 okul öncesi programının incelenmesi
Review of MEB 2024 preschool program in the context of 21st century skills
  1. Tez No: 947603
  2. Yazar: DAMLA LÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı 21. yüzyıl becerileri bağlamında MEB 2024 Okul Öncesi Eğitim Programının incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda; 2024 yılında güncellenen“Okul Öncesi Eğitim Programı”ve yeni geliştirilen“Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Okul Öncesi Eğitim Program''larında 21. yüzyıl becerilerine yer verilme durumu ve okul öncesi öğretmenlerinin programda yer alan 21. yüzyıl becerilerine ilişkin görüşlerinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışma, nitel araştırma yöntemine göre desenlenmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında, her iki program doküman analizi yoluyla incelenmiş; ikinci aşamada ise öğretmen görüşleri betimsel analizle değerlendirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara ili merkezinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokullarında görev yapan, amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen 20 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Programların değerlendirilmesinde, Millî Eğitim Bakanlığı'nın ”21. Yüzyıl Becerileri ve Değerlere Yönelik Araştırma Raporu (2023)“ temel alınarak oluşturulan ”Beceri Kontrol Listesi" kullanılmıştır. Öğretmen görüşleri, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, MEB 2024 Okul Öncesi Eğitim Programı'nda 21. yy becerileri içeren kazanımların oranı %77,19 olarak belirlenmiştir. Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nde bu becerileri içeren öğrenme çıktısı sayısı 75, alt öğrenme çıktısı sayısı ise 218'dir. Sosyal ve duygusal beceriler alanında süreç bileşenlerinin %91,67'si, göstergelerin %85,83'ü; okuryazarlık becerilerinde bütünleşik becerilerin %45,45si ve süreç bileşenlerinin %51,92'si; kavramsal becerilerde becerilerin %100'ü ve süreç bileşenlerinin %97,33'ü bu yetkinlikleri kapsamaktadır. Eğilimler alanında ise tüm bileşenlerin 21. yüzyıl becerilerini içerdiği tespit edilmiştir. Öğretmen görüşleri doğrultusunda, çocuklara bu becerileri kazandırmak amacıyla en çok yaratıcı drama, oyun ve matematik etkinliklerinin tercih edildiği; özellikle problem çözme becerisine odaklanıldığı ve öğretmenlerin bu konuda kendilerini büyük ölçüde yeterli gördükleri belirlenmiştir. Ayrıca, öğretmenler tarafından MEB 2024 Okul Öncesi Eğitim Programı %65 oranında, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ise %85 oranında yeterli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the Ministry of National Education's 2024 Preschool Education Program within the context of 21st-century skills. In line with this objective, the study focuses on the inclusion of these skills in both the updated“Preschool Education Program”(2024) and the newly developed“Century of Türkiye Maarif Model Preschool Education Program,”as well as on determining preschool teachers' views regarding the related components of these programs. The study was designed using a qualitative research method. In the first phase, both programs were analyzed through document analysis; in the second phase, teachers' views were evaluated using descriptive analysis. The study group consisted of 20 preschool teachers working in independent public preschools affiliated with the Ministry of National Education in central Ankara, selected through purposive sampling. In the evaluation of the programs, a“Skill Checklist”based on the Ministry's“Research Report on 21st-Century Skills and Values (2023)”was utilized. Teachers' views were collected via a semi-structured interview form developed by the researcher. According to the findings, the proportion of learning outcomes in the 2024 Preschool Education Program that includes 21st-century skills was determined to be 77.19%. In the Century of Türkiye Maarif Model, 75 main learning outcomes and 218 sub-outcomes were found to include these skills. In the field of social and emotional skills, 91.67% of the process components and 85.83% of the indicators reflected these competencies. In the field of literacy, 45.45% of the integrated skills and 51.92% of the process components included them. In the domain of conceptual skills, all of the identified skills and 97.33% of the process components addressed 21st-century competencies. It was also found that all components within the domain of dispositions contained these skills. Based on teacher feedback, creative drama, play-based activities, and mathematics were the most frequently preferred methods to help children acquire these skills. Teachers particularly emphasized problem-solving and stated that they felt largely competent in supporting children's development in this area. Additionally, the 2024 Preschool Education Program was found to be 65% adequate, while the Century of Türkiye Maarif Model was considered 85% adequate in terms of addressing 21st-century skills.