15. ve 16. yüzyıl iznik dönemi kullanım evani çinilerinin kataloglanması ve yeni tasarım önerileri
15th & 16th century lznik period usage and classification of evani tiles and new design proposals
- Tez No: 928712
- Danışmanlar: DOÇ. VEDAT KACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Geleneksel sanatlar insanlık tarihi boyunca toplumların yaşayışını, inancını, ihtiyaçlarını, değer yargılarını, ekonomik ve sosyo - kültürel durumlarını, gelecek nesillere aktaran önemli verilerdir. Saydığımız tüm bu unsurlar geleneksel sanatların toplumlara özgü var olması ve gelişmesini ve sürdürülebilmesini sağlar. Türkler, Orta Asya'dan Anadolu'ya uzanan hikayesinde, İslam coğrafyasının ve medeniyetlerin beşiği olan Anadolu mirasından beslenerek, gerek mimaride gerekse birçok sanat dalında eşsiz eserler ortaya çıkarmıştır. Büyük Selçuklularla başlayan, Osmanlılar' da en verimli dönemini yaşayan ve halâ günümüzde de değerini ve önemini kaybetmeyen Çini Sanatı, 'İznik' ile dünyayı yüzyıllar boyunca kendine hayran bırakacak bir ekolün de sahibi olmuştur. İznik, 15. yy' ın sonunda başlayıp 16. yy' da, gerek teknik, gerek malzeme ve gerekse ustalık bakımından doruk noktasına ulaşarak, çini üretim merkezi haline gelmiştir. Esas olarak mimariye yönelik üretim yapan atölyeler, özellikle sarayın kap kacak niteliğindeki ihtiyaçlarını karşılayacak üretimler de yapıyorlardı. Bu çalışmanın amacı, 15. yüzyılın sonundan 16. yüzyılın sonuna kadar üretilmiş, her biri üstün niteliklere sahip, çeşitli müze ve koleksiyonlarda yer alan İznik evani çinilerinin incelenmesi ve araştırılmasıdır. İznik Döneminin doğuşu, gelişimi ve değişim süreci; eserlerin hammadde, ölçü ve fonksiyonellik bakımından form özellikleri, renk, desen, kompozisyon ve üsluplar açısından analizleriyle paralel olup çalışmamızın içeriğini oluşturmaktadır. Katalogda yer alan eserler kronolojik olarak ele alınmıştır. Yüzyıllar süren, atalarımızdan bize miras kalan bu kültür ve sanat zenginliğini özümseyip, kendi yetenek ve deneyimlerimizle birleştirerek harmanlamak ve gelecek nesillere bırakmak da bizim payımıza düşen önemli bir görev niteliğindedir. Çalışmamızın uygulama kısmında ise Türk Çini Sanatının prensiplerini temel alarak geleneği bozmadan yeni tasarım önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Traditional arts have passed down considerable information through generations about life-styles, beliefs, needs, values, economic and socio-cultural circumstances of societies. All of these factors ensure the unique existence, development and sustainability of traditional arts. Throughout their history from Central Asia to Anatolia, the Turks have produced unique works of art, including architecture and many other fields of art, nourished by the heritage of Anatolia which is the cradle of ancient and Islamic civilizations. The Tile Art date back to the Seljuq Dynasty, the Ottoman era was its golden age and maintains its value and importance to date. The fascinating school of 'İznik' tile art has gained worldwide recognition. The town of Iznik has become the center of tile production starting by late 15th century and reached to peak in the 16th century in terms of technique, materials and craftsmanship. The ateliers were producing primarily for architectural constructions besides utensils for the palace. The aim of this study is to examine Iznik Evani tiles which were produced starting from late15th century to the end of 16th century, each of which possess superior qualities and are found in various museums and collections. Corresponding to the origin, development and evolution of Iznik Period, the changes in the form features, color, pattern, composition and style of the pieces in terms of raw material, size and functionality constitute the content of our study. The pieces included in the catalog are chronogically reviewed. It is our duty to internalise this centuries old cultural and artistic wealth that has been inherited from our ancestors and to process with our talents and experiences in order to pass on to next generations. In the application section of this study, new design suggestions that maintain the tradition based on the principles of Turkish Tile Art were presented.