Çoklu liderlik tarzlarının sanal kaytarma üzerine etkisinde etik iklimin aracılık rolü: İstanbul ili Gaziosmanpaşa ilçesinde özel hastanelerde bir uygulama
The mediating role of ethical climate in the effect of multiple leadership styles on cyberloaffing: An application in private hospitals in Gaziosmanpaşa district of
  1. Tez No: 928713
  2. Yazar: LOKMAN TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında, liderlik türlerinden olan dönüşümcü, etkileşimci ve serbestiyetçi liderlik biçimlerinin sanal kaytarma üzerindeki etkilerinde etik iklimin aracılık rolü araştırılmıştır. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama yöntemiyle gerçekleştirilmiş ve araştırma örneklemi İstanbul ili Gaziosmanpaşa İlçesinde faaliyet gösteren özel hastanelerde çalışan kimselerden oluşturulmuştur. Araştırmaya 342 özel hastane çalışanı katılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş, ulaşılan bulgulardan hareketle sonuca gidilmiştir. Korelasyon analizleri, dönüşümcü liderlik ile sanal kaytarma arasında negatif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Benzer şekilde, etkileşimci liderlik ve etik iklim ile sanal kaytarma arasında da negatif yönlü ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ancak, serbestiyetçi liderlik ile sanal kaytarma arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır, Bununla birlikte, liderlik tarzları arasında güçlü ve pozitif ilişkiler tespit edilmiştir; dönüşümcü liderlik ile serbestiyetçi liderlik arasındaki ilişki bu durumu açıkça ortaya koymaktadır. Regresyon analizlerinde, dönüşümcü liderliğin sanal kaytarma üzerinde anlamlı ve negatif bir etkisi olduğu görülmüştür, ancak etik iklimin modele dahil edilmesiyle bu etkinin güçlendiği ve etik iklimin bu ilişkide bir aracılık rolü oynadığı tespit edilmiştir. Etkileşimci liderlik için yapılan analizler de benzer şekilde, bu liderlik tarzının sanal kaytarma davranışlarını azalttığını ve etik iklimin bu ilişkide aracı bir rol oynadığını göstermiştir. Serbestiyetçi liderlik tarzı ile sanal kaytarma arasındaki ilişki ilk modelde anlamlı bulunmamakla birlikte, etik iklim modele dahil edildiğinde bu ilişkinin anlamlı hale geldiği tespit edilmiştir. Bu sonuç, etik iklimin güçlü olduğu ortamlarda serbestiyetçi liderliğin sanal kaytarma davranışlarını azaltma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mediating role of ethical climate in the effects of transformational, transactional and laissez-faire leadership styles on cyberloafing was investigated. The study was conducted using the relational screening method, which is one of the quantitative research methods, and the research sample was formed by employees working in private hospitals operating in the Gaziosmanpaşa District of Istanbul. 342 private hospital employees participated in the study. The obtained data were analyzed using the SPSS program, and a conclusion was reached based on the findings. Correlation analyses showed that there was a negative and significant relationship between transformational leadership and cyberloafing. Similarly, negative and significant relationships were found between transactional leadership and ethical climate and cyberloafing. However, no significant relationship was found between laissez-faire leadership and cyberloafing. However, strong and positive relationships were found between leadership styles; the relationship between transformational leadership and laissez-faire leadership clearly reveals this situation. In regression analyses, transformational leadership was found to have a significant and negative effect on cyberloafing. However, it was determined that this effect was strengthened by including ethical climate in the model and that ethical climate played a mediating role in this relationship. Similarly, analyses conducted for transactional leadership showed that this leadership style reduced cyberloafing behaviors and that ethical climate played a mediating role in this relationship. Although the relationship between laissez-faire leadership style and cyberloafing was not found significant in the first model, it was determined that this relationship became significant when ethical climate was included in the model. This result shows that laissez-faire leadership has the potential to reduce cyberloafing behaviors in environments where ethical climate is strong.