Öğretmen adaylarının çok kültürlülük algısı ile bilişsel kapalılık eğilimleri üzerine bir araştırma
A research on teacher candidates' perception of multiculturality and cognitive closure tendencies
- Tez No: 928726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER ÖZAYDINLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, Eğitim Fakültesi 1. ve 4. sınıfta okuyan öğretmen adaylarının çok kültürlülük algı düzeyleri ve bilişsel kapalılık eğilimi düzeylerinin; cinsiyet, okuduğu bölüm, sınıf düzeyi, yaşadığı bölge ve ebeveynlerinin eğitim seviyesine göre değişip değişmediğini belirlemektir. Ayrıca, öğretmen adaylarının sahip olduğu çok kültürlülük algı düzeyleri ve bilişsel kapalılık eğilimi düzeyleri arasındaki ilişki ve öğretmen adaylarının bilişsel kapalılık eğilimi düzeylerinin, çok kültürlülük algı düzeylerini yordama yordama düzeyi incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okuyan 261 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Bu araştırmanın verileri, Ayaz (2016) tarafından geliştirilen, 25 maddeden oluşan“Çok Kültürlülük Algı Ölçeği”; Şeker ve Akman (2015) tarafından Türkiye'ye uyarlanan, 36 maddeden oluşan“Bilişsel Kapalılık İhtiyacı Ölçeği”aracılığı ile toplanmıştır. Google Forms aracılığı ile toplanan veriler SPSS 30 yazılımı ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin normal bir dağılım gösterip göstermediğinin belirlenmesi amacıyla Kolmogrov-Smirnow ve Shapiro-Wilk testleri uygulanmıştır. Her iki ölçek aracılığı ile elde edilen verilerin normal dağılım göstermediği belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının çok kültürlülük algılarının ve bilişsel kapalılık eğilimi düzeylerinin cinsiyet ve sınıf düzeyine göre değişip değişmediğini belirlemek amacıyla Mann-Whitney U testleri; okuduğu bölüm, yaşadığı bölge ve ebeveynlerinin eğitim seviyesine göre değişip değişmediğinin belirlenmesi amacıyla Kruskal-Wallis H testleri uygulanmıştır. Öğretmen adaylarının çok kültürlülük algı düzeyleri ve bilişsel kapalılık eğilimi düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi için Spearman's rho testi; bilişsel kapalılık eğilimi düzeylerinin çok kültürlülük algı düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olup olmadığının belirlenmesi için basit doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmen adaylarının çok kültürlülük algı düzeyleri; cinsiyetlerine, öğrenim gördüğü bölüme ve yaşadığı bölgelere göre değişmektedir. Bununla birlikte öğretmen adaylarının sahip olduğu bilişsel kapalılık eğilimi düzeylerinin; cinsiyet ve yaşadığı bölgelere göre anlamlı bir değişim oluşturduğu belirlenmiştir. Araştırmada, öğretmen adaylarının sahip olduğu çok kültürlülük algı düzeyleri ve bilişsel kapalılık eğilimi düzeyleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Regresyon analizi sonucunda öğretmen adaylarının bilişsel kapalılık eğiliminin çok kültürlülük algıları üzerinde ters yönlü ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether the multiculturalism perception levels and need for cognitive closure levels of teacher candidates studying in the 1st and 4th grades of the Faculty of Education vary according to gender, department, grade, region of residence and the education level of their parents. In addition, the relationship between the multiculturalism perception levels and need for cognitive closure levels of teacher candidates and the effect of the need for cognitive closure levels of teacher candidates in predicting their multiculturalism perception levels were examined. The study group of the research consists of 261 teacher candidates studying at the Faculty of Education, Muğla Sıtkı Koçman University. The data of this research were collected using the“Multiculturalism Perception Scale”consisting of 25 items developed by Ayaz (2016) and the“Need for Cognitive Closure Scale”consisting of 36 items adapted to Turkiye by Şeker and Akman (2015). The data collected via Google Forms were analyzed using SPSS 30 software. In order to determine whether the obtained data showed a normal distribution, Kolmogrov-Smirnow and Shapiro-Wilk tests were applied. It was determined that the data obtained through both scales did not show a normal distribution. Mann-Whitney U tests were applied to determine whether the multiculturalism perceptions and cognitive closure need levels of the teacher candidates changed according to gender and grade level; Kruskal-Wallis H tests were applied to determine whether they changed according to the department they studied, the region they lived in and the education level of their parents. Spearman's rho test was applied to determine the relationship between the multiculturalism perception levels and cognitive closure need levels of the teacher candidates; simple linear regression analysis was applied to determine whether the cognitive closure need levels had a significant effect on the multiculturalism perception levels. According to the research results, the multiculturalism perception levels of the teacher candidates changed according to their gender, the department they studied in and the region they lived in. In addition, it was determined that the cognitive closure need levels of the teacher candidates created a significant change according to gender and the region they lived in. In the study, it was observed that there was a negative significant relationship between the levels of multiculturalism perception of teacher candidates and the levels of need for cognitive closure. As a result of the regression analysis, it was found that the need for cognitive closure of teacher candidates had an inverse and significant effect on their perception of multiculturalism.