Sınır şehirlerindeki mal kaçakçılığının vergi gelirleri üzerine etkisi: Hakkâri ili örneği
The impact of smuggling in border cities on tax revenues: The case of Hakkari province
  1. Tez No: 928732
  2. Yazar: OKAN YILMAZ YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Uluslararası ekonomik bir suç olarak kabul edilen kaçakçılık faaliyeti Türkiye'deki toplumsal hayatı olumsuz etkilemektedir. Fiziki ve coğrafi özelliklerinden ötürü özellikle Doğu Anadolu sınırındaki bölgelerde yaygınlık gösteren kaçakçılık çeşitli şekillerde faaliyet alanını genişletmiştir. Doğu Anadolu bölgesinin transit geçiş güzergahında yer alıp stratejik öneme sahip olan Hakkari ilimiz bu çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında yüksek vergi oranları kaçakçılık yapılmasına sebep olduğu, düşük verginin ise zayıf bir ekonomi sonucu yaratarak ekonomiyi kısır döngüye soktuğu görülmektedir. Ele alınan bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sınır kavramının tanımı, fiziksel ve coğrafi açıdan sınırın ifade alanı ele alınmıştır. İkinci bölümde kaçakçılık faaliyetinin tanımı yapılırken aynı zamanda kaçakçılığın mevzuat tarihçesi incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde çalışmanın örneklemini oluşturan Hakkari ilinde gerçekleştirilen kaçakçılık faaliyetlerinin türlerine ve kaçakçılık yöntemlerine değinilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde ise kaçak eşyanın konu olduğu veriler ile Doğu Anadolu Bölgesinde gerçekleştirilen kaçakçılık faaliyetinin vergi geliri üzerindeki etkisi ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Smuggling, recognized as an international economic crime, adversely affects social life in Turkey. Due to its physical and geographical characteristics, smuggling has become prevalent, especially in regions along the eastern border of Turkey, and has expanded its scope of activity in various forms. This study's sample consists of the province of Hakkari, which is located on the transit route of Eastern Anatolia and holds strategic importance. The study reveals that high taxes lead to smuggling, while low taxes create a weak economy, placing the economy in a vicious cycle. This thesis consists of four chapters. The first chapter addresses the definition of the concept of borders and examines the scope of borders from a physical and geographical perspective. In the second chapter, the definition of smuggling activities is provided, along with an examination of the legislative history of smuggling. The third chapter of the thesis addresses the types of smuggling activities and methods used in the province of Hakkari, which constitutes the sample of the study. In the fourth chapter of the thesis, data concerning smuggled goods and the impact of smuggling activities on tax revenue in the Eastern Anatolia Region are examined in detail.