Geleneksel ve sanal laboratuvar ortamlarının 6. sınıf öğrencilerinin bilimsel süreç, mantıksal düşünme becerileri ve fen başarıları açısından karşılaştırması
Comparison of traditional and virtual laboratory environments in terms of 6th grade students' scientific process skills, logical thinking abilities, and science achievement
- Tez No: 928733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, geleneksel ve sanal laboratuvar ortamlarındaki (PhET Colorado ve EBA) 6. sınıf öğrencilerinin bilimsel süreç, mantıksal düşünme becerileri ve fen başarısını karşılaştırmaktır. Araştırmada, yarı deneysel tasarımın altında incelenen eşitlenmemiş gruplar öntest-sontest deseni kullanılmıştır. Katılımcılar, Kocaeli ilinde sosyoekonomik düzeyi düşük bir bölgede yer alan bir ortaokulda öğrenim gören, yaş ortalaması 11,44 olan 64 altıncı sınıf öğrencisidir (36 erkek, 28 kız). Araştırmanın başlangıcında öğrenciler fen bilimleri başarı puanlarına göre homojen olacak şekilde deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Deney grubunda sanal laboratuvar, kontrol grubunda ise geleneksel laboratuvar ortamında ders işlenmiştir. Araştırmada, Bilimsel Süreç Becerileri Testi, Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi ve Fen Başarı Testi veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Testler her iki gruba da öntest ve sontest olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Bulgular, sanal laboratuvar ortamında bulunan öğrencilerin bilimsel süreç becerileri ve fen başarılarının geleneksel laboratuvar ortamındaki öğrencilere göre anlamlı düzeyde yüksek olduğunu göstermektedir. Ancak benzer bir sonuç öğrencilerin mantıksal düşünme becerileri için elde edilememiştir. Araştırmada bulunan sanal laboratuvar ortamının öğrencilerin öğrenmesi üzerindeki olumlu etkisi göz önüne alındığında, okullarda bu tür dijital kaynakların kullanımının yaygınlaştırılması önerilmektedir. Bu sayede, öğrencilerin bilimsel süreç becerileri ve akademik başarılarının daha etkin bir şekilde destekleneceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare 6th-grade students' scientific process skills, logical thinking skills, and science achievement in different laboratory environments, i.e., traditional and virtual (PhET Colorado and EBA). The research is a quasi-experimental research with a pretest and posttest nonequivalent control group design. Participants consist of 64 sixth-grade students (36 boys, 28 girls) attending to a middle school located in a socioeconomically disadvantaged region in Kocaeli, Türkiye. At the beginning of the research, students were homogeneously assigned to experimental and control groups based on their science achievement scores. The experimental group received instruction in the virtual laboratory, while the control group was taught in the traditional laboratory environment. Scientific Process Skills Test, Logical Thinking Ability Test, and Science Achievement Test were utilized as data collection tools. These tests were administered to both groups as pretest and posttest. The data were analyzed using the SPSS software. The findings indicate that students in virtual laboratory environment had significantly higher scientific process skills and science achievement than students in traditional laboratory environment. However, no significant difference between these groups was observed for logical thinking skills. Considering the positive impact of virtual laboratory environment on students' learning found in this study, it is recommended to foster the use of such digital resources in schools. In this way, students' scientific process skills and academic achievement can be supported more effectively.