6 şubat 2023 kahramanmaraş depremleri arama kurtarma faaliyetlerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of search and rescue activities of 6 february 2023 kahramanmaraş earthquakes in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 928736
  2. Yazar: ABDULLAH KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL GERDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Arama ve Kurtarma (AK), afetler, trafik kazaları veya iş kazaları gibi acil durumlarda, zor durumda kalan bireylerin bulunması, kurtarılması ve güvenli bir şekilde tahliye edilmesi amacıyla, bu alanda özel eğitim almış ve donanımlı resmi veya özel ekipler tarafından yürütülen faaliyetleri içerir. İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) ise işyerlerinde çalışanların, işin yürütülmesi sırasında karşılaşabilecekleri sağlık ve güvenlik risklerini önlemek ve mevcut çalışma koşullarını iyileştirmek amacıyla bilimsel ve sistematik bir yaklaşımla gerçekleştirilen çalışmalardan oluşur. Afet ve acil durumlarda, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 2. maddesinin 2. fıkrasının (b) bendinde İSG hükümlerinin uygulanmayacağı ifade edilmektedir. Ancak bu düzenleme, afet ve acil durumlarda iş güvenliği önlemlerinin alınması gerekliliğini ortadan kaldırmamaktadır. Acil durum müdahalelerinde çalışanların ve çalışılan ortamın güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirlerin alınması büyük önem taşır. Bu çalışmada, 6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş ili merkez üssü olmak üzere çevresini de etkileyen depremlerde arama ve kurtarma çalışmaları yapmış STK ve yerel yönetimlerde görevli arama-kurtarmacıların deneyimleri, İSG yönünden değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Kocaeli ilinden Hatay'a giderek arama ve kurtarma çalışmaları yapmış bireyler oluşturmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup, veri toplama sürecinde danışman ve araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış mülakat/anket formu kullanılmıştır. Görüşme, elde edilen verilerin yeni ve farklı bir anlam sunmadığı noktada veri doygunluğuna ulaşıldığı kanaatine varılarak 19 (N=19) kişiyle sonlandırılmıştır. Elde edilen bulgular, arama ve kurtarma çalışmalarına katılmış kişilerin Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) kullanımına özen gösterdiğini, ancak zaman baskısı ve duygusal düşünme gibi nedenlerle İSG kapsamında alınması gereken önlemlere dikkat etmekte zorlandığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Search and Rescue (SAR) operations involve activities carried out by formally trained and well-equipped official or private teams to locate, rescue, and safely evacuate individuals in distress during emergencies such as disasters, traffic accidents, or workplace incidents. Occupational Health and Safety (OHS), on the other hand, comprises systematic and scientific efforts aimed at preventing health and safety risks that workers may encounter during their tasks and improving existing workplace conditions. In disasters and emergencies, Article 2, paragraph 2(b) of Occupational Health and Safety Law No. 6331 states that OHS provisions shall not apply. However, this regulation does not negate the necessity of implementing workplace safety measures in disaster and emergency situations. Ensuring the safety of both personnel and the working environment during emergency response operations remains of utmost importance. This study evaluates the experiences of search and rescue personnel affiliated with non-governmental organizations (NGOs) and local authorities who participated in rescue operations following the February 6, 2023 earthquake centered in Kahramanmaraş, which also affected surrounding regions, from an OHS perspective. The research sample consists of individuals from Kocaeli Province who traveled to Hatay to take part in search and rescue operations. A qualitative research method was employed in this study, utilizing a semi-structured interview/survey form designed by the advisor and the researcher for data collection. The data collection process was concluded upon reaching data saturation, as no new or differing insights emerged, with a total of 19 participants (N=19). The findings indicate that while search and rescue personnel generally adhered to the use of Personal Protective Equipment (PPE), factors such as time constraints and emotional decision-making posed challenges in fully complying with the necessary OHS measures.