Öngörü modelleri ve şirketlerin satış ve kar tahminleri (Çimento sektörü üzerine bir örnek uygulama)
  1. Tez No: 92877
  2. Yazar: OKTAY KÜÇÜKKİREMİTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KILIÇKAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Çalışmamızın başlangıcında geleceğin tahmininde kullanılan zaman serisi tahmin modellerinin ve ARIMA (Box-Jenkins) yönteminin teorik yapısı ve uygulama aşamaları anlatılmaktadır. Çalışmamızın uygulama bölümünde de, İMKB'de hisse senetleri işlem gören çimento sektörü şirketlerinden Adana Çimento, Afyon Çimento, Aslan Çimento, Bolu Çimento, Çimsa, Konya Çimento, Mardin Çimento, Niğde Çimento ve Ünye Çimento için satış ve kâr tahmin modelleri oluşturulmuş ve bu modeller yardımıyla satış ve kâr öngörüleri elde edilmiştir. Çalışmada ilgili şirketler için 1990:6-1998:9 dönemi üçer aylık net dönem satışı ve net dönem kârı verileri kullanılmıştır. Satışların öngörüsü için Box-Jenkins yöntemi uygulanmıştır. Kârların öngörüsü için ise, Box-Jenkins, ayrıştırma tekniği kullanılan trend, satışların açıklayıcı değişken olduğu regresyon ve dönemsel net kâr marjı yöntemleri uygulanmıştır. Çalışmanın bulgularına göre; satışların öngörüsü için Box-Jenkins yöntemi, kârların öngörüsü için satışların açıklayıcı değişken olarak kullanıldığı regresyon yöntemi uygulanılması durumunda başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Bize göre de kâr öngörülerinin şirket bazında nedensellik ilişkisini dikkate alan regresyon yöntemi ile ile yapılması daha anlamlı olacaktır. Böylece, kâr serisinin öngörülerinin alabileceği değerler için, satışlar bir kontrol değişkeni olarak kullanılabilecektir. Öngörü yöntemlerinin karşılaştırılmasında MAPE (Mean Absolute Percentage Error) ve MSE (Mean of Square Error) kriterleri kullanılmıştır. Bu kriterlere göre sıralanan öngörü yöntemlerinin sıra değerleri toplamına bakılarak en başarılı öngörü yöntemi şirket bazında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, different time series forecasting methods have been applied for the net earnings and net sales of the nine selected firms in the cement industry for the period of 1990:6-1998:9. These firms are Adana Çimento, Afyon Çimento, Aslan Çimento, Bolu Çimento, Çimsa, Konya Çimento, Mardin Çimento, Niğde Çimento and Ünye Çimento. Quarterly net period sales and net period profit data of the firms have been used. Box- Jenkins (ARIMA) method has been applied for net period sales forecasting. Trend analysis, regression analysis (by using net period profit as dependent variable and net period sales as explanatory variable), Box-Jenkins methods and quarterly net profit margin methods have been used to obtain net period profit forecasts. Our findings show that; while Box Jenkins methodology is the most appropriate method for the net sales forecasting, the results of the regression method results seem to be useful for the forecasting of the net period profit. However, there is no single most appropriate forecasting method for all firms. Forecasting method of the earnings of the firm, can vary firm by firm. MAPE (Mean Absolute Percentage Error) and MSE (Mean of Square Error) criteria have been used to compare the success of forecasting methods. tCYÖKSKÛ?MTÜİKraiILU DOKÜMANTASYON «TOOÖ