Türkiye'de küçük ve orta boy işletmeler (KOBİ) ve sorunları
  1. Tez No: 92878
  2. Yazar: AHMET ALPER EĞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEZER ÖÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
99 ÖZET Tez çalışmasının başında, KOBİ'lerin, tez çalışmasına konu olmasının nedeni dünyadaki ve ülkemizdeki eğilimler çerçevesinde açıklanmaya çalışılmıştır. Giriş bölümünün ardından ikinci bölümde, KOBİ'lerin ülke ekonomilerindeki yeri ve önemi bazı somut verilerle sunulmuştur. Dolayısıyla KOBİ'lerin önemi vurgulanmıştır. Bu noktadan hareketle KOBİ'ler endüstriyel ve politik özellikler olmak üzere iki grupta incelenmiştir. Bunun yanında, ölçek ekonomileri konusu üzerinde durulmuş, işletmelerdeki ölçek büyüklüğünün önemi vurgulanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde KOBİ'lerin sorunları üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda, sektör olarak imalat sanayii ve altsanayii grubu olarak da Denizli tekstil ve konfeksiyon sanayii belirlenmiştir. Denizli'de sözkonusu sektördeki sorunların tespit edilmesi aşamasında ise 1996 ve 1997 yıllarında yapılan farklı iki anket sonuçlarından yararlanılmıştır. Anket verilerinin değerlendirilmesi sonucunda, Denizlideki tekstil ve konfeksiyon sanayii KOBİ'lerinin en öncelikli sorununun nitelikli eleman yetersizliği olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sorunu enflasyon, teknoloji, enerji ve finansman gibi sorunlar izlemiştir. Ayrıca, girişimciler, her işi üstlenmek, ürün çeşitliliğine gitmemek ve teknolojiyi izlememek gibi sebepleri de daha önceki işlerinde başarısız olmalarının nedenleri olarak ileri sürmüşlerdir. Dolayısıyla, tez çalışması sonunda ortaya çıkan sorunların, literatürde daha önce yapılmış uygulamalı ve anket çalışmalarının sonuçlarına göre belirlenmiş olan KOBİ'lerle ilgili genel sorunlarla paralellik gösterdiği ortaya çıkmıştır. Bu çerçevede Denizli anketleri sonucunda ortaya çıkan sorunlarla ilgili bir genelleme yapılmıştır. Dördüncü bölümde, sözkonusu sorunların çözümüne ışık tutabilecek bazı önerilerde bulunulmuştur. Bu öneriler yapılırken dünyada son100 zamanlarda ortaya çıkan ve iyi işleyen bazı mekanizmalar örnek olarak gösterilmiştir. Fazla detaylı olmayan bu öneriler dizisinin temel dayanağını, mevcut ekonomik, sosyal ve özellikle politik ve bürokratik ortamlarda bazı değişikliklere gidilmesi şartı oluşturmaktadır. Çalışmanın sonunda ise, konunun net ve kısa olarak değerlendirildiği sonuç bölümü yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
101 ABSTRACT At the beginning of the study, as an introduction part, the reason why the Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) was chosen as the topic of master thesis is tried to be explained within the frame of the global and local tendencies. In the second part of the study; the importance and the roles of SMEs in economic development of a country are analyzed with the help of some concrete data supporting the situation. After some evident of this situation has been introduced, the subject of“economies of scale”is introduced and the importance of the“firm scale”is dealt with. In part three, the subject is the problems of SMEs. The two different public survey which were carried out in the SMEs of the textile and the ready- made clothing business of Denizli are used to define the problems of SMEs. The two public survey pointed out that the problems of SMEs in Denizli are in parallel with the general problems of SMEs which are stated in literature. They indicated that the insufficient number of qualified workers is the first problem of SMEs. The inflation, finance and the energy problems followed it one by one. The managers and the owners of the firms also stated that“not following technological issues”,“doing all the things by themselves only”,“not differentiating the products”are the main reasons of their failure in their previous jobs, works etc. In the fourth part of the study, there is a model proposal within the frame of the problems of the SMEs. In the proposal, some new and well processing mechanisms about finance, management and production systems are given as good examples. It is not a professional model. It is not expected to be implemented by political officials. It is just a brief model that can be a subset of other talented models which were prepared by our experts and/or academicians. In the last part, there is a brief conclusion of the whole study. tc yükseköğretim kdruu> DOKÜMANTASYON MERKEZİ