Taşımalı eğitimde karma kapasiteli ve bölünebilir talepli araç rotalama problemi için bir çözüm önerisi: Ömerli ilçesi örneği
A proposed solution for the mixed capacities and split delivery vehicle routing problem in transported education: The case of Ömerli district
- Tez No: 928772
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK KOCAKALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Taşımalı eğitim sistemi, okulların bulunmadığı kırsal bölgelerdeki öğrencilerin eğitim eşitliğine sahip olması açısından okullara araçlar ile taşınmasını ifade etmektedir. Nüfusu az ve dağınık olan küçük yerleşim birimlerinde öğrencileri merkez okullara taşıma ile eğitim sürdürülmektedir. Bu çalışmada taşımalı eğitim sistemindeki taşıma problemi Araç Rotalama Problemi (ARP) kapsamında değerlendirilerek maliyetler düşürülmek ve uygulamadaki sorunlar çözülmek istenmiştir. Çalışmada hem karma kapasiteli hem de bölünebilir talepli olan taşımalı eğitim sistemi için bir matematiksel model geliştirilmiştir. Önerilen model Pyhton programlama dili ile kodlanmış ve Gurobi çözücüsüyle çözülmüştür. Verilerin hazırlanması, uygulamanın çalıştırılması gibi aşamalarda ise Excel programı kullanılmıştır. Önerilen model ile mevcut sistem karşılaştırıldığında maliyetlerin azaldığı, araç kullanım etkinliğinin arttığı, araç filo kullanım veriminin arttığı ve katedilen toplam mesafenin azaldığı dolayısıyla karbon emisyonunun da azalacağı görülmüştür. Bu iyileştirmelerin hem ekonomik hem de çevresel fayda sağladığı görülmüştür. Karma Kapasiteli Araç Rotalama Problemi (KKARP) ve Bölünebilir Talepli Araç Rotalama Problemi (BTARP) bir arada ele alınarak uygulanabilir bir çözüm sunulmasıyla da literatüre katkı sağlandığı düşünülmektedir. Önerilen model taşımalı eğitim sistemi ile sınırlı kalmayıp, farklı karma kapasiteli ve bölünebilir talepli araç rotalama problemlerinde de uygulanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The transported education system refers to the transportation of students from rural areas, where schools are not available, to central schools, ensuring educational equality. In small and sparsely populated settlements, education is continued by transporting students to central schools. This study examines the transportation problem within the school transportation system under the scope of the Vehicle Routing Problem (VRP), aiming to reduce costs and address operational challenges. A mathematical model has been developed for the school transportation system, incorporating both heterogeneous fleet and split demand features. The proposed model was coded using the Python programming language and solved with the Gurobi solver. Excel was utilized for data preparation and running the application. When the proposed model was compared with the existing system, it was observed that costs decreased, vehicle utilization efficiency improved, fleet management performance increased, and the total distance traveled reduced, leading to a decrease in carbon emissions. These improvements offer both economic and environmental benefits. It is believed that the study contributes to the literature by presenting a practical solution that integrates both the Mixed Capacity Vehicle Routing Problem (MCVRP) and the Split Delivery Vehicle Routing Problem (SDVRP). The proposed model is not limited to the school transportation system but can also be applied to various vehicle routing problems involving heterogeneous fleets and split deliveries.