Understanding the long-distance relationships of onboard and remnant partners: In maritime sector
Uzak mesafe ilişkileri anlamak: Denizcilik sektöründe gemideki ve karadaki partnerlerin incelemesi
  1. Tez No: 928784
  2. Yazar: NAZLI ZALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI BÜŞRA AKÇABOZAN KAYABOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, gemi kaptanları ve partnerleri arasındaki ilişkinin doğasını ve gemi kaptanları ile partnerlerinin ilişkiyi sürdürme davranışlarını anlamaktır. Bu çalışmanın araştırma tasarımı niteldir ve özellikle fenomenolojik bir yaklaşım yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini gemi kaptanı (n = 8) ve gemi kaptanı olmayan partner (n = 5) olan 13 katılımcı (10 kadın ve 3 erkek) oluşturmaktadır. Tüm katılımcılar 18 yaşın üzerindedir ve en az 6 aylık romantik uzun mesafeli ilişki deneyimine sahiptir. Veri toplamak için demografik bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda 12 tema, 13 alt tema ve 102 kod ortaya çıkmıştır. Temalar; kariyer seçiminde motivasyon kaynakları, kariyer sürdürmede motivasyon kaynakları, uzak mesafe ilişkisinin avantajları, uzak mesafe ilişkisinin dezavantajları, ilişki karar verme sürecini etkileyen faktörler, iletişim sürecinin belirleyicileri, uzak mesafe ilişkisinde çatışma alanları, uzak mesafe ilişkisinde çatışma çözme davranışları olarak adlandırılmıştır, uzun mesafeli ilişkileri kolaylaştıran faktörler, partnerlerin bir araya geldiklerinde (karada) yaptıkları rutin aktiviteler, ilişkiyi sürdürme davranışları, uzun mesafeli ilişkide ev ve çocuk bakımı vii sorumluluklarının paylaşımı, sosyal çevrenin ve aile üyelerinin uzun mesafeli ilişkinin sürdürülmesine etkisi ve son olarak yakın mesafe ilişkiyi sürdürme varsayımına ilişkin görüşler. Çalışmanın sonuçları, gemi kaptanlarının ve partnerlerinin romantik ilişkilerinin kendine has özelliklerine ve uzmanlıklarına ışık tutmuş ve uzun mesafeli ilişkilere özgü literatür ışığında tartışılan özellikle kendi bildirdikleri sürdürme davranışlarını ortaya koymuştur. Son olarak, gelecekteki araştırmalar, ruh sağlığı uygulayıcıları, denizcilik şirketleri ve denizci çiftler için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to understand the nature of ship captain's and their partners relationship and their relationship maintenance behaviors. The research design of this study was qualitative, and a phenomenological approach was conducted. The sample consisted of 13 participants (10 women and 3 men) who were ship captains (n = 8) and their non-ship captain partners (n = 5). All participants had at least 6 months of longdistance relationship experience with their partners. Demographic information form and semi-structured interview forms were used to collect data. The results of this study revealed 12 themes, 13 sub-themes, and 102 codes. The themes were named as sources of motivation in career choice, sources of motivation in maintaining a career, advantages of long-distance relationship, disadvantages of long-distance relationship, factors affecting the relationship decision-making process, determinants of the communication process, conflict areas in long-distance relationship, conflict resolution behaviors in long-distance relationship, factors facilitating long-distance relationships, routine activities of partners when they come together (on land), relationships maintaining behaviors, sharing household and childcare responsibilities in a long-distance relationship, the impact of social circle and family members on the maintenance of long-distance relationship, and opinions on the assumption of v maintaining a close relationship. The results of the study enlightened the unique characteristics and specialties of ship captain's and their partners romantic relationships and particular self-reported maintenance behaviors which were discussed in the light of the literature specific to long-distance relationships. Finally, recommendations were provided for future research, mental health practitioners, maritime companies, and maritime couples.