Mesaj stratejisi ile ortaya çıkan duygusal değişimlerin marka imajına etkileri ve tutumlar üzerindeki rolü
The effects of emotional changes revealed by message strategy on brand image and their role on attitudes
- Tez No: 928788
- Danışmanlar: PROF. DR. İDİL KARADEMİRLİDAĞ SUHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, pazarlama iletişiminde kullanılan ideal benlik, korkulan benlik ve mevcut benlik mesajlarının tüketici davranışları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, mesaj türlerinin marka algısı, duygusal bağ ve satın alma motivasyonu üzerindeki etkileri değerlendirilmiş; ideal ve korkulan benlik mesajlarının tüketicilerin duygusal tepkileri ve karar alma süreçlerini nasıl şekillendirdiği analiz edilmiştir. Çalışma, Markus ve Nurius'un Olası Benlikler Teorisi, Carver ve White'ın Yaklaşma ve Kaçınma Motivasyonları Teorisi ve Erving Goffman'ın Kimlik Sunumu Teorisi çerçevesinde yapılandırılmış ve anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, ideal benlik mesajlarının marka algısını ve sadakatini en güçlü şekilde desteklediğini, orta yaşlardaki bireylerde korkulan benlik mesajlarının kısa vadeli harekete geçirme motivasyonunu artırdığını göstermektedir. Bu araştırma, duygusal mesaj stratejilerinin tüketici segmentasyonuna dayalı olarak nasıl optimize edilebileceğine dair hem teorik hem de pratik katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the current state of electrification of ideal self, feared self and current self messages used in marketing communication. In the research, the effects of message types on brand perception, emotional bond and purchase motivation were evaluated; how ideal and feared self messages shape consumers' emotional reactions and decision-making processes were analyzed. The study was conducted using the Possible Selves Theory of Markus and Nurius, Approach and Avoidance Motivation Theory of Carver and White and Identity Presentation Theory of Erving Goffman and the survey method. According to the findings, it is shown that ideal self messages most strongly increase brand perception and loyalty, while feared self messages increase short-term action spending motivation in middle-aged individuals. This research provides both theoretical and practical contributions on how to optimize the manipulation of emotional message encoding based on segmentation.