A Suggesteol teacher training model for the instructors at the preparatory school of Gazi University
- Tez No: 92880
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
109 ÖZET Bu çalışmanın amacı öğretmen eğitimi modellerini tanımak ve Gazi Hazırlık Okulu öğretmenlerinin mesleki gelişimini sağlamasında yardımcı olacak bir model önermektir. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı, sınırları, metodu ve çalışmayı yönlendiren tahminler bulunmaktadır. Birinci bölüm nasıl etkili bir öğretmen olunacağı ile başlar ve öğretmen eğitiminin ve mesleki gelişiminin tanımlarıyla devam eder. Bunu izleyen kısımda öğretmen eğitimi ile mesleki gelişimi arasındaki farklar üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu kısımda öğretmen eğitimi ve mesleki gelişimindeki modeller hakkında bilgi verilmiştir, ikinci bölümde anket aracılığıyla toplanan veriler incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise Gazi Hazırlık Okulu öğretmenlerinin mesleki gelişimlerini sağlamalarına yönelik bir model önerilmiştir. Sonuç bölümünde ise çalışmanın bir özeti verilmektedir. I KURULU DOKÛMAimSYON MEBKEZİ
Özet (Çeviri)
108 ABSTRACT This study aims to introduce teacher training models and to propose a kind of teacher training model for the instructors of the Preparatory School of Gazi University. In the introduction part, background to the study, the problem, aim and scope of the study, method and assumptions are stated briefly. The first chapter begins with how to become an effective teacher. It is followed by the explanation of“teacher training”and“teacher development”. The following part concentrates on the differences between“teacher training and development”and continues with the existing models in teacher training. In the second chapter, the analysis and the interpretation of the data collected through the questionnaire are presented in detail. In the third chapter, a suggested teacher training model which enables the teachers at the Preparatory School of Gazi University to develop their professional skills is explained and in the conclusion part, summary of the study is given.