Hava kirliliği analizi: Konya ili üzerine bir uygulama
Air pollution analysis: An application on Konya province
- Tez No: 928813
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, hava kalitesinin insan ve çevre sağlığına olan etkisini vurgulamak ve öneminden bahsetmek adına Konya ili hava kirliliği tahmini yapılmıştır. En tehlikeli hava kirletici konsantrasyonlarından olan Partikül Madde 10 değerinin tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Veriler Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından alınmış olup, dönem aralığı 2021- 2023 yıllarını kapsamaktadır. PM10 değerlerinin Konya ilinde ne derece yüksek olduğu ve gelecek dönemdeki hava kalitesi analizi Markov Zincirleri yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Veriler Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) belirlediği iyi, orta, hassas, sağlıksız, kötü ve tehlikeli olmak üzere 6 durumda sınıflandırılmış ve Microsoft Excel Programı yardımı ile geçiş frekans matrisi, geçiş olasılık matrisi ve durağanlık durumları hesaplanmış ve ilgili yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, air pollution estimates were made in Konya province in order to emphasize the effect of air quality on human and environmental health and to mention its importance. It was aimed to estimate the value of Particulate Matter 10, which is one of the most dangerous air pollutant concentrations. The data were obtained from the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change, and the period covers the years 2021-2023. The extent to which PM10 values are high in Konya province and the air quality analysis in the future period were carried out with the Markov Chains method. The data were classified into 6 cases determined by the World Health Organization (WHO) as good, medium, sensitive, unhealthy, bad and dangerous, and the transition frequency matrix, transition probability matrix and stationarity states were calculated with the help of the Microsoft Excel Program and the relevant comments were made.