Lise öğrencilerinde sosyal destek ve baş etme stratejilerinin depresyon üzerinde etkisi
The effect of social support and coping strategies on depression in high school students
- Tez No: 928814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada, lise öğrencilerinde sosyal destek ve baş etme stratejilerinin depresyon üzerinde etkisi incelenmiştir. Araştırma, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı Bahar döneminde Batman merkezde eğitim gören 238 erkek ve 196 kız olmak üzere 434 lise öğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Öğrencilere uygulanan araçlar arasında Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği (DASS-21), sosyal destek ölçeği ve baş etme stratejileri ölçeği bulunmaktadır. Araştırmanın veri analizi için SPSS (24) programı kullanılmıştır. Veri analizi sürecinde, tanımlayıcı istatistikler (minimum, maksimum, ortalama, standart sapma, basıklık, çarpıklık) ile birlikte korelasyon ve lineer regresyon analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular, sosyal destek ve baş etme stratejileri ile depresyon arasındaki ilişkilerin incelenmesine olanak tanımaktadır. Analiz sonuçlarına göre, depresyon ile aktif başa çıkma arasında negatif yönde bir ilişki bulunmuştur (p.05). Bu durum, sosyal destek algısının başa çıkma stratejileri üzerinde etkili olmadığını veya bu stratejilerin sosyal destekten bağımsız olarak gelişebileceğini düşündürmektedir. Ayrıca regresyon analizinde, sosyal destek depresyonu negatif ve anlamlı bir şekilde yordamakta ve varyansının %3'nü açıklamaktadır. Diğer tarafta, kaçınan başa çıkma ve olumsuz başa çıkma stratejileri depresyonu pozitif ve anlamlı bir şekilde yordadıkları bulgulanmuştur. Bulgular, lise öğrencilerinin ruh sağlığına dair önemli içgörüler sunarak, sosyal destek ve baş etme stratejilerinin depresyon üzerindeki etkilerini daha iyi anlamamıza yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of social support and coping strategies on depression in high school students. The study was conducted on 434 high school students, 238 male and 196 female, studying in Batman city center during the Spring semester of the 2023-2024 academic year. The tools applied to the students included the Depression, Anxiety, Stress Scale (DASS-21), Social Support Scale, and Coping Strategies Scale. SPSS (24) program was used for data analysis of the study. In the data analysis process, descriptive statistics (minimum, maximum, mean, standard deviation, kurtosis, skewness) were used along with correlation and linear regression analyses. The findings obtained allow the examination of the relationships between social support and coping strategies and depression. According to the analysis results, a negative relationship was found between depression and active coping (p.05). This suggests that the perception of social support does not affect coping strategies or that these strategies may develop independently of social support. In addition, in the regression analysis, social support negatively and significantly predicted depression and explained 3% of its variance. On the other hand, avoidant coping and negative coping strategies were found to positively and significantly predict depression. These findings provide important insights into the mental health of high school students, helping us better understand the effects of social support and coping strategies on depression.