Geçmişte ve günümüzde Hint dinlerinde kadının konumu
The position of women in Indian religions past and present
- Tez No: 928827
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Hint dinlerinde kadının geçmişten günümüze kadar süregelen yerini, toplumsal ve dini bağlamda ele alarak derinlemesine bir inceleme sunmaktadır. Hinduizm, Budizm, Caynizm ve Sihizm gibi Hint alt kıtasında önemli yere sahip dinlerin kadına yönelik yaklaşımları, dini metinler, ritüeller ve toplumsal uygulamalar ışığında değerlendirilmiştir. Çalışma, tanrıça inancının ve mitolojik kadın figürlerinin, kadının dini ve sosyal yaşamında nasıl bir motivasyon kaynağı olduğunu analiz ederek, Hint dinlerinde kadının yeri hakkında yeni bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır. Kadının dini liderlik, aile hayatı ve toplumsal rollerine dair mevcut uygulamaların kökenlerini ve dönüşüm süreçlerini incelemek, bu çalışmanın temel hedeflerindendir. Bu bağlamda, Hint dinlerinde kadın figürleri hem ilahi hem de toplumsal bir kimlik taşıyan güçlü semboller olarak ön plana çıkmaktadır. Çalışmada, Hinduizm'de tanrıçalar üzerinden kadına atfedilen güç, bilgelik, sadakat ve şefkat gibi niteliklerin ön plana çıkarıldığı, buna karşılık Caynizm ve Sihizm gibi dinlerde kadının rolünün daha sınırlı bir çerçevede ele alındığı tespit edilmiştir. Kadının dini liderlikteki yeri, kast sistemi, evlilik, annelik, dul kadının durumu gibi meseleler, Hint dinlerindeki kadın algısının toplumsal normlarla nasıl şekillendiğini ortaya koymaktadır. Özellikle, kadının ritüel ve ibadetlerdeki yerinin, mitolojik figürlerle desteklenen bir manevi rehberlik rolü içerdiği, ancak toplumsal eşitsizlikler nedeniyle bu rollerin sınırlandığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study provides an in-depth examination of the position of women in Indian religions from past to present, focusing on their societal and religious contexts. The approaches of significant religions in the Indian subcontinent, such as Hinduism, Buddhism, Jainism, and Sikhism, towards women are evaluated in light of religious texts, rituals, and social practices. By analyzing the belief in goddesses and mythological female figures as sources of spiritual inspiration, the study aims to offer a fresh perspective on women's roles in Indian religions. Exploring the origins and transformation processes of women's leadership, familial responsibilities, and societal roles forms the core objective of this research. Within this framework, female figures in Indian religions emerge as powerful symbols carrying both divine and societal identities. The study identifies that Hinduism highlights attributes like strength, wisdom, devotion, and compassion through goddess worship, while religions like Jainism and Sikhism portray women's roles in more confined frameworks. Issues such as women's place in religious leadership, the caste system, marriage, motherhood, and the status of widows reveal how gender perceptions in Indian religions are shaped by societal norms. It is emphasized that while women's roles in rituals and worship are supported by mythological figures, these roles are often limited by social inequalities.