Laminasyon hattı güvenilirlik analizi ve bakım planlaması
Lamination line reliability analysis and maintenance planning
- Tez No: 928828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA KAPAN ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde, rekabet koşulları her geçen gün daha da artmaktadır. Artan rekabet koşulları ile ürün fiyatlarını üretici değil tüketici belirlemektedir. Üreticilerin, tüketicilerin istediği kalitede, zamanda ve fiyatta talebi karşılaması zor ama mecburidir. Makine arızaları üretim süresini, ürün fiyatı ve kalitesini etkilerken aynı zamanında ürün teslimatını da geciktirebilir. Bu durum müşteri memnuniyetsizliğine dönüşebilir. Oluşabilecek makine arızalarının önceden tahmin edilmesi oluşabilecek birçok olumsuzluğu ortadan kaldıracağı gibi ürün maliyetlerine olumlu etki yapacaktır. Bunların sonucu olarak son yıllarda makine arızalarının önlenmesine yönelik önleyici bakım uygulamalarının sayısı artmıştır. Bu çalışmada mobilya sektöründe faaliyet gösteren bir firmada, laminasyon hattı arızalanma davranışı sayma süreçleri kullanılarak modellenmiştir. Modelin oluşturulmasında geçmiş 4 yıla ait bakım verileri kullanılmıştır. Arıza verileri incelenerek kronolojik olarak sıralanmış ve arızalar arası süreler hesaplanmıştır. Laminasyon hattı arızalanma davranışına uyan modelin belirlenmesi için trend analizleri yapılmıştır. Trend analizlerinin sonucuna göre Homojen Poisson Sürecinin uygun olduğu belirlenmiştir. Modelin uyum iyiliği testi yapılarak güvenilirlik ölçütleri tahmin edilmiştir. Güvenilirlik ölçütleri ışığında mevcut bakım planının etkinliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, competition conditions are increasing day by day. With increasing competition conditions, product prices are determined by the consumer, not the producer. It is difficult but necessary for producers to meet the demand of consumers in the quality, time and price they want. Machine failures affect production time, product price and quality, and can also delay on-time product delivery. This situation can turn into customer dissatisfaction. Predicting possible machine failures in advance will eliminate many possible negativities and have a positive effect on product costs. As a result of these, the number of preventive maintenance applications aimed at preventing machine failures has increased in recent years. This study modeled the failure behavior of a lamination line in a furniture company operating in the furniture sector using counting processes. Maintenance data from the past 4 years were used in creating the model. The failure data were examined and arranged chronologically, and the times between failures were calculated. Trend analyses were performed to determine the model that fits the failure behavior of the lamination line. According to the results of the trend analyses, it was determined that the Homogeneous Poisson Process was suitable. The model's goodness-of-fit test was performed and reliability criteria were estimated. The effectiveness of the current care plan was evaluated in the light of reliability criteria.