Masterchef Türkiye and its impact on gastronomy students' career choices
Masterchef Türkiye ve gastronomi öğrencilerinin meslek tercihine etkisi
- Tez No: 928845
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN DAĞSALGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, İletişim Bilimleri, Gastronomy and Culinary Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, gastronomi ve mutfak sanatlarını meslek olarak seçen genç yetişkinler üzerindeki MasterChef Türkiye programının etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. MasterChef TR, televizyonlardaki yemek programı formatını değiştirmiş ve diğer yemek programlarından daha geniş bir izleyici kitlesine ulaşmıştır. Yemek yapmak, izleyicilerin gözünde günlük bir görevden çok bir meslek haline gelmiştir. Üniversitelerde gastronomi ve mutfak sanatları programlarına olan talep artarken, bu talep artışında MasterChef programının etkisini incelemek amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, 18-30 yaş aralığında, dört farklı üniversiteden 15 gastronomi öğrencisi ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma, gastronomi öğrencilerinin kariyer tercihleri arkasındaki motivasyonları ve yemekle ilgili medya içerikleriyle olan etkileşimlerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Katılımcıların hangi medya platformlarını kullandıkları, bu platformları hangi amaçlarla ve ne sıklıkla kullandıkları belirlenerek, yemekle ilgili medya içerikleri ile olan etkileşimleri anlaşılmaya çalışılmıştır. Gençlerin medya kullanımı konusunda oldukça gelişmiş bir farkındalığa sahip oldukları gözlemlenmiştir. Hangi platformları hangi amaçlarla kullandıklarının bilincindedirler ve maksimum verim elde etmeyi hedeflemektedirler. Bu nedenle, televizyon karşısında uzun süre vakit geçirmeyi tercih etmemektedirler. Sonuç olarak, bu programın öğrencilerin kariyer seçimlerini doğrudan etkilediği söylenemese de, MasterChef Türkiye'nin gastronomi öğrencilerine meslek hakkında değerli içgörüler sağladığı ve profesyonel hayatlarında yaratıcılıklarına katkıda bulunduğu ifade edilebilir. Ayrıca, programın mesleğin toplumdaki görünürlüğünü artırmadaki rolü nedeniyle izleyicilerin takdirini kazandığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to identify the impact of MasterChef Türkiye on young adults that chose gastronomy and culinary arts as a profession. MasterChef Türkiye changed the cooking show format on TV and reached a wider audience than any other cooking show. In the eyes of the audience, cooking became more of a profession than an everyday chore. As demand for gastronomy and culinary arts programs rises in universities, the objective is to explore the influence of MasterChef in the increased demand for gastronomy education. Through semi-structured, in-depth interviews with 15 gastronomy students between the ages of 18 to 30, from 4 different universities, the aim is to uncover the motivations behind the gastronomy student's career choices and their interactions with food related media content focusing on MasterChef Türkiye. The research identifies which media platforms the participants use, for what purposes, and how frequently, in order to understand their interactions with food-related media content. It is observed that young people possess a highly developed awareness regarding media usage. They are conscious of which platforms they use and for what purposes, aiming to maximize efficiency. For this reason, they do not prefer to spend extended periods of time in front of the television. In conclusion, although it cannot be stated that this program directly influenced the students' career choices, it can be said that MasterChef Türkiye provided gastronomy students with valuable insights into the profession and the show contributed to their creativity in their professional life. Additionally, the show gained the appreciation of the audience for its role in increasing the profession's visibility in the society.