Eğitim örgütü çalışanlarının değişime direnç algıları üzerine bir araştırma
Name of the thesis a study on the perceptions of resistance to change among educational organization employees
  1. Tez No: 928861
  2. Yazar: FATİH ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, eğitim örgütlerinde çalışan bireylerin değişime direnç algılarının, demografik faktörlere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Çalışma, özellikle duygusal, davranışsal ve bilişsel direnç boyutları üzerinde yoğunlaşarak, değişime direnç algılarının cinsiyet, medeni durum, yaş, deneyim süresi, öğrenim durumu ve çalışılan birim gibi değişkenler açısından nasıl şekillendiğini araştırmayı hedeflemiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, eğitim sektöründe çalışan bireylerden anket yöntemiyle toplanmış ve analizler SPSS programıyla yapılmıştır. Araştırma bulguları, cinsiyet, medeni durum, yaş, deneyim süresi, öğrenim durumu ve çalıştıkları birim gibi demografik değişkenlerin, değişime direnç algılarında anlamlı farklılıklar yarattığını ortaya koymuştur. Ayrıca, direnç boyutları arasında pozitif yönde ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, değişim süreçlerinde bireysel farklılıkların dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır. Çalışma, değişim yönetimi ve organizasyonel davranış literatürüne katkı sunarak, gelecekte bu alanlarda yapılacak araştırmalara zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine whether the perceptions of resistance to change among individuals working in educational organizations differ based on demographic factors. Focusing particularly on emotional, behavioral, and cognitive dimensions of resistance, the research seeks to explore how these perceptions are shaped by variables such as gender, marital status, age, years of experience, educational level, and the specific unit in which participants work. The study was conducted using a survey model, one of the quantitative research methods. Data were collected through questionnaires administered to individuals employed in the education sector, and the analyses were performed using SPSS software. The findings reveal that demographic variables, including gender, marital status, age, years of experience, educational level, and work unit, significantly influence perceptions of resistance to change. Moreover, positive and significant relationships were identified between the dimensions of resistance. These results underscore the importance of considering individual differences in change management processes. By contributing to the literature on change management and organizational behavior, this study provides a foundation for future research in these fields.