Nesne ilişkileri ile ilişki doyumu arasındaki ilişkide bağlanma stilinin aracı rolü
The mediating role of attachment style in the relationship between object relations and relationship satisfaction
- Tez No: 928862
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARKAN ESKİİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada nesne ilişkileri ile ilişki doyumu arasındaki ilişkide bağlanma stilinin aracı rolünün işlevselliğinin boyutunun ve sonucunda oluşturduğu durumların incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun yanında, katılımcıların nesne ilişkileri, ilişki doyumu ve bağlanma stilinin demografik özelliklerine bakılarak anlamlı farklılıklarının bulunup bulunmadığının da araştırılması amaçlanmıştır. Yapılan anket ve ölçeklerden yararlanarak Türkiye'de yaşayan 18 yaşının üzerindeki 400 yetişkin katılımcı ile sağlanmıştır. Yapılan araştırmada demografik sorular ile birlikte İlişki Doyumu Ölçeği, BORRTI Bell Nesne İlişkileri Ölçeği, Üç Boyutlu Bağlanma Stililleri Ölçeğini barındıran bir anket formu hazırlanarak birincil veriler bir araya getirilmiştir. Ulaşılan verilerin analizi SPSS kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sürecinde frekans analizi, güvenilirlik analizi, normal dağılım analizi, tanımlayıcı istatistiksel analiz, korelasyon analizi, regresyon analizi, t-testi ve ANOVA analizleri uygulanmıştır. Araştırmada uygulanan istatistiksel analizler ile birlikte değişkenler arasında ilişki olduğu ve bağlanma stillerinin tam aracı rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the functionality and dimensions of the mediating role of attachment style in the relationship between object relations and relationship satisfaction, as well as the outcomes resulting from this role. Additionally, it seeks to investigate whether there are significant differences in participants' object relations, relationship satisfaction, and attachment styles based on their demographic characteristics. Data were collected from 400 adult participants aged 18 and above residing in Turkey through surveys and scales. A questionnaire form was prepared, including demographic questions, the Relationship Satisfaction Scale, the BORRTI Bell Object Relations Scale, and the Three-Dimensional Attachment Styles Scale, to gather primary data. The collected data were analyzed using SPSS. During the research process, frequency analysis, reliability analysis, normal distribution analysis, descriptive statistical analysis, correlation analysis, regression analysis, ttests, and ANOVA analyses were conducted. The statistical analyses revealed relationships between the variables and confirmed that attachment styles have a fully mediating role.