Aziz Nesin'in 'Toros Canavarı ve İt Kuyruğu' adlı yapıtlarında deyimlerin yapı ve anlam bakımından incelenmesi
Aziz Nesin's 'The Taurus Monster and The Tail of The Dog' in his works examination of the meaning and structure features of idioms
- Tez No: 928871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Deyimler, hem sözlü hem yazılı anlatım ürünü olup bir toplumun tarihi, düşünce dünyası ve kültürü hakkında bilgiler sunarak değerlere zenginlik katar. Türk dilini zenginleştiren deyimler, birçok yazar tarafından ele alındı. Deyimler üzerinde yapılan çalışmalara bakıldığında, Ömer Asım Aksoy,“Deyimler Sözlüğü”adlı yapıtında anlamı yoğunlaştırarak birden fazla sözcükle yapılan söz öbeklerinin nasıl bir biçimde oluştuğunu ve sözcüklerin bir araya geldiğinde, nasıl bir anlam ifade ettiğini çalışmada görmek mümkün. Ele alınan çalışmada deyimler, hem anlamı hem yapısı bakımından incelendi. Yapı bakımından ele alınacak deyimler, Aziz Nesin'in“Toros Canavarı ve İt Kuyruğu”adlı yapıtları üzerinde inceleme yapıldı. Yazar'ın yapıtları incelendiğinde birbirinden çok farklı deyim çeşitlerine rastlanıldı. Hangisi sözcük türüne sahip hangisi cümle türüne sahip olduğu unsurlar araştırıldı. Sözcük türündeki deyimler ve cümle türündeki deyimler hangi anlamı ifade ettiği unsurlar araştırılarak çeşitli kaynaklardan yararlanıldı. Deyimler iki bölümde incelenip yapı özellikleri yönünden alt başlıklar şeklinde sıralandı ve deyimlerin her biri kendi arasında gruplandırılıp incelendi. Böylece çalışmanın amacı belirlenmiş olup bu iki yapıtta geçen deyimlerin de tanımı ve değerlendirmesi yapılmış oldu.
Özet (Çeviri)
Idioms are the product of both oral and written expression and enrich values by providing information about the history, world of thought and culture of a society. Idioms that enrich the Turkish language have been dealt with by many authors. When we look at the studies on idioms, it is possible to see how the phrases made with more than one word are formed by condensing the meaning in Ömer Asım Aksoy's work“Idioms Dictionary”and what kind of meaning the words mean when they come together. In the study, idioms were examined in terms of both their meaning and structure. The idioms to be discussed in terms of structure were examined on Aziz Nesin's works titled“Toros Canavarı ve İt Kuyruğu ”.When the author's works were examined, very different types of idioms were encountered. The elements of which one has a word type and which one has a sentence type were investigated. Various sources were used by investigating the meaning of word-type idioms and sentence-type idioms.The idioms were examined in two parts and listed as subheadings in terms of structure features, and each of the idioms was grouped and examined among itself. Thus, the purpose of the study was determined and the definition and evaluation of the idioms in these two works were made.