Hemşirelerin teknoloji kabul modeli çerçevesinde hastane bilgi sistemi kullanım niyetlerini belirlemeye yönelik bir araştırma
A study to determine nurses' intentions to use hospital information systems within the framework of technology acceptance model
  1. Tez No: 928874
  2. Yazar: REFİKA ÜLKE ŞİMDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE ASUMAN ATİLLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
İnsan hayatının söz konusu olduğu sağlık sektöründe anlık karar alma ve yeni bilgiye anında ulaşabilme hayati önem taşımaktadır. Hemşirelik mesleği için bilgi çok önemlidir. Etkili ve verimli hizmet sunma olanağını artıran teknolojinin de hemşirelik mesleği için önemi her geçen gün artmaktadır. Sağlık çalışanlarının teknolojiyi kabul ve kullanımı oldukça önemlidir. Teknoloji Kabul Modelinin genellikle gönüllü durumlardaki kabul davranışlarını açıklamada kullanıldığı görülmektedir. Bu çalışmanın amacı zorunlu durumdaki Teknoloji Kabul Modelini test etmek ve hastanelerde çalışan hemşirelerin Hastane Bilgi Sistemlerine (HBS) yönelik kullanım niyetlerini Teknoloji Kabul Modeli 2 ile incelemektir. Bu kapsamda teknolojinin benimsenmesinde kullanılan teori ve modellere yer verilmiş, bilgi, bilgi yönetimi, bilgi yönetim sistemleri, sağlık bilgi sistemleri, hastane bilgi sistemleri ve hemşirelik ve teknolojinin çerçevesi sunulmuştur. Araştırmanın örneklemini kamu hastanesinde görev yapan 215 hemşire ve bir özel hastanede hizmet sunan 118 hemşire oluşturmaktadır. Verilerin yüz yüze toplandığı çalışmada istatistiksel analizler için SPSS ve Smart-PLS paket programları kullanılmıştır. Çalışmada, birden fazla bağımsız değişkenin birden fazla aracı ve bağımlı değişken ile arasındaki ilişkilerin incelenmesine imkân sağlayan Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılmıştır. Modelde yer alan yapıların katılımcıların sosyo-demografik özelliklerine göre istatistiksel olarak farklılık gösterip göstermediği test edilmiştir. Gruplar arası farklılıkların karşılaştırılmasında ikili gruplar için bağımsız örneklem t-testi, ikiden fazla gruplar için ise tek yönlü varyans analizi (one-way ANOVA) uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, subjektif norm, işe uygunluk ve algılanan kullanım kolaylığının algılanan fayda üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, işe uygunluk, çıktı kalitesi, sonuç gösterilebilirlik ve subjektif normun algılanan kullanım kolaylığı üzerinde de istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif etkilerinin olduğu görülmüştür. Son olarak, işe uygunluk, sonuç gösterilebilirlik ve algılanan kullanım kolaylığının kullanım niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Bu bulgular, sağlık yöneticilerine ve yazılım firmalarına sağlık politikalarının oluşturulması ve hastane bilgi sistemlerinin tasarımı konusunda rehber niteliğinde bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Instant decision making and instant access to new information are of vital importance in the health sector where human life is at stake. Information plays a crucial role in the nursing profession. The importance of technology, which increases the opportunity to provide effective and efficient service, is increasing day by day for the nursing profession. The acceptance and use of technology by healthcare professionals are quite important. The Technology Acceptance Model is widely used to explain acceptance behaviours, particularly in voluntary situations. This study aims to test the mandatory Technology Acceptance Model in the context of Hospital Information Systems (HIS) and to examine the usage intentions of nurses working in hospitals using the extended Technology Acceptance Model 2. In this context, theories and models used in technology adoption are discussed, and information, information management, information management systems, health information systems, and hospital information systems are presented, followed by the framework of nursing and technology. The study sample consists of 215 nurses working in a public hospital and 118 nurses working in a private hospital. Statistical analyses were performed using SPSS and Smart-PLS software packages. In the study, structural equation modelling (SEM) was used, to examine the relationships between more than one independent variable and more than one mediator and dependent variables. The structures in the model were tested for statistical differences based on the socio-demographic characteristics of the participants. Independent samples t-tests were used for pairwise group comparisons, and one-way analysis of variance (ANOVA) was applied to compare differences among groups of more than two. According to the research findings, in the public hospital, subjective norm, job relevance, and perceived ease of use were found to have a statistically significant and positive impact on perceived usefulness. Additionally, job suitability, output quality, result demonstrability and subjective norm were shown to have a statistically significant and positive effect on perceived ease of use. Finally, job relevance, result demonstrability, and perceived ease of use were observed to significantly and positively influence the intention to use. As for the private hospital, job relevance and perceived ease of use were found to have a statistically significant and positive impact on perceived usefulness. Additionally, output quality and result demonstrability had a statistically positive effect on perceived ease of use, while job relevance significantly affects only one indicator: the intention to use. These results provide valuable insights to guide healthcare managers and software developers in the formulation of health policies and the design of hospital information systems.