Hemşirelerin teknoloji kabul düzeyi ve iş performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between technology acceptance level and job performance of nurses
- Tez No: 891082
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Araştırmanın amacı, hemşirelerin teknoloji kabul düzeyleri ve iş performansı arasındaki ilişki ve teknoloji kabul düzeyi ve iş performansı düzeylerinin sosyo-demografik özelliklere göre anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesidir. Kesitsel ve ilişki tarayıcı tasarımda gerçekleştirilen araştırma, Balıkesir ili Atatürk Şehir Hastanesinde görev yapan 295 hemşire ile 28 Mart-30 Haziran 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, Teknoloji Kabul Modeli Ölçeği (TKM) ve Hemşire İş Performansı Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Sosyo-demografik değişkenlere göre teknoloji kabül modeli ve iş performansının karşılaştırılmasında t testi, Kruskall Wallis H testi, post-hoc karşılaştırmalar, teknoloji kabul modeli ile iş performansı arasındaki ilişkinin incelenmesinde pearson kolerasyon analizinden ve koordinasyon, yardım-destek, meslektaşlara destek, kuruma katkı, bilgi verme, işe katkı, toplam performans gibi iş performans boyutları üzerinde teknoloji kabul değişkenlerinin rolünü incelemek için çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Hemşirelerin teknoloji kabul puan ortalamaları 50,01, iş performans puan ortalamaları 125,62 olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonuçları; TKM niyetin, iş performansı koordinasyon, yardım-destek, meslektaşlara destek, işe katkı ve kuruma katkıyı anlamlı olarak yordadığı; TKM niyet ve kolaylığın, iş performansı bilgi verme ve toplam iş performansını anlamlı olarak yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak hemşirelerde Hastane Bilgi Yönetim Sisteminin (HBYS) etkili kullanılması için teknoloji kabulüne ilişkin beklenti ve gereksinimlerinin karşılanması, HBYS kullanımının teşfik edilmesi için sistemlerin daha kullanışlı hale getirilmesi ve periyodik olarak hizmet içi eğitimlerlerle desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between nurses' levels of technology acceptance and job performance, and to determine whether the levels of technology acceptance and job performance differ significantly according to socio-demographic characteristics. This cross-sectional and correlational study was conducted with 295 nurses working at Atatürk City Hospital in Balıkesir between March 28 and June 30, 2023. Data for the research were collected using a Personal Information Form, the Technology Acceptance Model Scale (TAM), and the Nursing Job Performance Scale.In comparing the Technology Acceptance Model and job performance according to socio-demographic variables, t-tests, Kruskal-Wallis H tests, and post-hoc comparisons were utilized. Pearson correlation analysis was employed to examine the relationship between the Technology Acceptance Model and job performance. Additionally, multiple linear regression analysis was conducted to investigate the role of technology acceptance variables on job performance dimensions such as coordination, help-support, colleague support, contribution to the institution, information provision, job contribution, and total performance. The average technology acceptance score of the nurses was determined to be 50.01, and the average job performance score was 125.62. The results of the study indicated that TAM intention significantly predicted job performance in terms of coordination, help-support, colleague support, job contribution, and contribution to the institution. Furthermore, both TAM intention and ease of use significantly predicted job performance in terms of information provision and overall job performance. In conclusion, for the effective use of the Hospital Information Management System (HIMS) among nurses, it is essential to meet their expectations and needs regarding technology acceptance. Systems should be made more user-friendly to encourage the use of HIMS, and periodic in-service training should be provided to support this usage.