Beşinci sınıf öğrencilerinin kazandıkları davranışlar açısından dil bilgisi eğitiminin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 92888
  2. Yazar: AYGÜL TOKSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET CEMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
99 ÖZET Bu araştırma, ilköğretim beşinci sınıf öğrencilerinin Türkçe Programının dil bilgisi davranışlarından ne kadarını ve hangi ölçüde kazandıklarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. İlköğretim okulları beşinci sınıfa kadar Türkçe derslerinde ders kitaplarında izlenen modellerin dil bilgisi eğitimi davranışlarını kazandırmadaki etkililiği ve aracı olduğu programın amaç merkezli program yaklaşımına uygunluğu tespit edilecektir. Dil bilgisi eğitiminin başarısını belirlemek amacıyla ilköğretim beşinci sınıfı tamamlamak üzere olan öğrencilere dil bilgisi testi uygulanmıştır. Araştırma testi 1997 - 1998 öğretim yılında, Ankara ilinde, üç ayrı okulda, yüz otuz altı öğrenciye uygulanmıştır. Okullar alt, orta, üst sosyo - ekonomik düzeyde ailelerin oturduğu çevrelerden seçilmiştir. Dil bilgisi testine, programda ilköğretimin ilk beş yılında kazandırılması istenen davranışların tamamı, yine programın belirttiği seviyede alınmıştır. Testte yirmi beş dil bilgisi davranışı, yirmi beş soruyla denenmiştir. Testlerde öğrencilerin tüm sorulara cevap verme başarısı %44 olarak bulunmuştur. Elde edilen yüzdenin öğrencilerin bütününün başarılı sayılıp sayılmamasını belirtebilmesi için anlamlılık düzeyi, tek yüzdenin test edilmesi yöntemiyle hesaplanmış, tablo değerleriyle karşılaştırılmıştır. Her denenceye (yirmi beş test sorusuna) verilen doğru cevaplar da aynı yöntemle çözümlenmiştir. En yüksek başarı %75 sıfatları kullanabilme, en düşük başarı %22 ekleri ünlü uyumu kuralına göre kullanma ve cümlenin öğelerini tanıma davranışlarından elde edilmiştir. Böylece hem genel yüzde hem de her davranışın kazanma durumunu gösteren yüzdeler, dil bilgisi davranışlarını kazandırma eğitiminin tam öğrenme düzeyinde yapılmadığı sonucuna götürmüştür.100 Dil bilgisi eğitimindeki bu başarısızlığın sebebi öğretmenden.öğrenciden, ders yapılan sınıfın niteliklerinden, ders kitaplarının dil bilgisi davranışlarını kazandırmada izlediği modellerden kaynaklanmaktadır. Öğretmenlerin ön lisans ve lisans düzeyinde gördükleri eğitimin yeterli olduğu kabul edilmiştir. Ayrıca öğretmenler dersini Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmış programa göre ve yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan ya da hazırlatılan kitapları kullanarak işlemek zorundadır, öğrencilerin ders yaptıkları dershanelerdeki olumlu ve olumsuz şartlardan eşit düzeyde etkileneceklerinden başarısızlığın sebebi ders kitaplarında aranmıştır. Test uygulanan öğrencilere okutulan Türkçe ders kitapları incelenmiştir. İnceleme sonucunda ders kitaplarının İlköğretim Türkçe Programının dayandığı yaklaşıma göre hazırlanmadığı, her üç kitabın da model ve uygulama bakımından birbirini taklit ettiği, dil bilgisi davranışlarını tümevarım yoluyla çok sayıda örneklerle sezdirerek öğretme yerine konu merkezli ders işleme anlayışına uygun olarak dil kurallarının ve tanımlarının verildiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlarla, mevcut kitaplarla dil bilgisi davranışlarının kazandın lamayacağı yargısına varılmıştır. Bu tezle, dil bilgisi davranışlarının tümevarım yöntemiyle, kısa metinlerle, bol tekrara yer veren, programın amaç merkezli yaklaşımına uygun ders kitaplarının yazılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
101 SUMMARY This study was made to determine the gaining level of grammar acts of Turkish Language program for the students in fifth class. By determining this point, we obtain the effectiveness of the models followed in the books for gaining grammar acts until fifth class in primary schools, besides, we can evaluate the appropriation to our program based on said manners. For the aim of determining the success level of grammar education, a grammar test has been arranged to the students just about to finish class fifth. Test has been done by using 136 students at three different classes in Ankara in 1997-1998 education year. Schools have been chosen from low, middle and upper class areas which the families of the students live in. All the acts required to be gained in the first five years from the students in primary school is mentioned in the primary program put in the grammar test. Twenty-five grammar acts has been tested by twenty-five questions. The success level was found out as 44% by checking the answers. In order to get total success point of the students which would indicate us if we can accept the whole class succeed or not, the level of understanding calculated by using unique percentage and compared to table values. Maximum success level was 75% in using adjectives and minimum success level was 22% in using the ads according to vowel harmony rules and in the acts of defining the elements of the sentence. So, we came to the conclusion that, education of Turkish grammar was not taught at a level of complete learning. The reasons for this failure are the models followed for acquisition of grammar acts, the quality of the classroom, students and the teachers. It is agreed that the education given to the teachers in pre- bachelor and bachelor102 degree is sufficient. Also teachers have to follow the program given by Ministry of Education and the books approved or prepared by ministry of Education as well. It is also accepted that the positive or negative conditions would affect the students in equal level, therefore, the reason of the failure come out as books. The books used as textbooks for the students tested were investigated. After examining the books we found out that the books were not prepared according to Primary Turkish program. Every three books were copied each other about the model and application, and the grammar rules and definitions have been found out instead of using education methods with numerous examples. Under these conditions, it is necessary to prepare new books which is muck appropriate to the criteria of base of program and they have to include much more reports, short texts and using grammar acts by induction. tC YÜKSEKÖ?RETİM İ&RIM DOKÜMANTASYON MBKKZt