Körfez sorunları ve İran'ın Körfez'e yönelik dış politikası
- Tez No: 92889
- Danışmanlar: PROF. DR. REFET YİNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET“Körfez”sorunları ve iran'ın Körfeze yönelik dış politikası bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Tez dört bölümden oluşup, birinci bölümde Körfezin adına ilişkin tartışmalar tarihi gerçeklere dayanılarak ve uluslararası hukuk açısından değerlendirilerek incelenmiştir. Ardından, Körfezin coğrafyası, siyasi tarihi ve jeopolitiğiyle ilgili bilgiler sunulduktan sonra, Körfez petrol ve gazına ilişkin istatistiksel bilgiler verilip dünyadaki diğer rezervlerle karşılaştırılıp bölge ve dünya açısından önemine değinilmiştir. Bölümün üçünü alt başlığındaysa, Körfez ülkeleri ve bu ülkelerin Körfezle ilgili politikaları irdelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, Körfez bölgesinde toprak ve sınır anlaşmazlıkları ve bölge güvenliği üzerinde durulmuştur. Bu bölüm dört başlıkta toplanıp, bölgenin önemli toprak ve sınır anlaşmazlıkları, kara suları, kıta sahanlığıyla ilgili sorunları ve toprak iddiaları ele alınıp incelenmiş ve bu anlaşmazlıkların sürmesinin potansiyel bir sorun olarak bölge güvenliğini tehdit eden başlıca etkenlerden biri olduğu vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde Körfez krizi ve ortaya çıkış nedenleri araştırılmış, iran-lrak Savaşı'nın, ikinci Körfez Savaşının nedenli temelini oluşturduğu üzerinde durulmuştur. Dördüncü ve son bölümdeyse İran'ın Körfeze yönelik dış politikası ele alınıp incelenmeye çalışılmıştır. Bu bölümde, iran'ın Körfezle ilgili politikaları, petrol politikaları, silahlanma yarışı ve ortak güvenlikle alt başlıklarında ele alınıp irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main subject of this study is the problems in Persian Gulf and the foreign policy of Iran towards the Gulf. The study ( thesis ) consists of four chapters. In the first chapter, based on historical realities and in view of international law, the debates about the name of the Gulf has been analysed. Later, information in relation to the Gulfs geography, political history and geopolitics has been presented. Then, the statistics of the oil and gas of the Gulf has been given, the detailed comparisons has been made with other reserves. At the same time its regional and international importance has been emphasised in the same chapter. The Gulf countries and their policies towards the Gulf has been examined. In the second chapter, the disputes over land and border in the Gulf and regional security has been discussed. The chapter consisting of four parts, has taken into consideration important disputes of land and borders, territorial water, disputes of continental shelf and territorial claims. More over, it has emphasised that the continuity of these disputes is the resource of potential problem and threats regional security. In the third chapter, the reasons of the Gulf crisis and its occurrence has been studied and then, the effects of Iran-Iraq War on the second Gulf War have been taken into consideration. In the last chapter, the foreign policy of Iran towards the Gulf has been examined. Taking into consideration the developments on oil policies, arms race and common security, the policies of Iran in relation to Persian Gulf has been analysed.