Halide Edib Adıvar'ın eğitim öğretim ile ilgili görüşlerinin oluşumunda Amerikan kız kolejinin rolü
The role of American girls' college in the formation of Halide Edib Adivar's opinions about edication
- Tez No: 928892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BANU DALAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, Halide Edib Adıvar'ın eğitim-öğretim ile ilgili görüşlerinin gelişmesinde Amerikan Kız Koleji'nin rolünü ele almaktadır. Halide Edib, Osmanlı İmparatorluğu'nun modernleşme sürecinde eğitim alanında önemli bir figür olup, eğitim anlayışının şekillenmesinde aldığı eğitimlerin büyük bir etkisi olmuştur. Özellikle Amerikan Kız Koleji'nde aldığı eğitim, onun modern eğitim anlayışını benimsemesinde ve eğitimde Batılı modelleri savunmasında belirleyici olmuştur. Çalışma kapsamında Osmanlı İmparatorluğu'ndaki eğitim sisteminin tarihi gelişimi ve yabancı misyoner okullarının Osmanlı eğitim sistemine etkileri incelenmiş, Osmanlı'da Tanzimat ve Meşrutiyet dönemlerinde yapılan eğitim reformlarının yanı sıra yabancı okulların, özellikle Amerikan misyoner okullarının, eğitim sistemine olan katkıları detaylandırılmıştır. Amerikan Kız Koleji'nin eğitim yöntemi, öğretim kadrosu ve öğrenci profili gibi unsurlar incelenerek bu kurumun Halide Edib Adıvar'ın Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti Dönemlerinde eğitim ile ilgili görüşlerine etkisi irdelenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre; Halide Edib Adıvar'ın eğitim-öğretim anlayışının şekillenmesinde Amerikan Kız Koleji'nde aldığı eğitimin önemli bir yer tuttuğu, bu eğitimin onun kadın ve çocuk eğitimi konularındaki öncü fikirlerine katkı sağladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of American Girls' College in the development of Halide Edib Adıvar's views on education. Halide Edib was a significant figure in the modernization of education in the Ottoman Empire, and the education she received played a crucial role in shaping her educational philosophy. Particularly, the education she received at American Girls' College was instrumental in her adoption of modern educational approaches and her advocacy for Western models of education. Within the scope of this study, the historical development of the educational system in the Ottoman Empire and the impact of foreign missionary schools on the Ottoman education system are analyzed. In addition to the educational reforms during the Tanzimat and Constitutional periods, the contributions of foreign schools, particularly American missionary schools, to the education system are detailed. The educational methods, teaching staff, and student profiles of American Girls' College are examined to assess the influence of this institution on Halide Edib Adıvar's views on education during both the Ottoman and Turkish Republic periodsThe findings of the study suggest that the education Halide Edib Adıvar received at American Girls' College played a significant role in shaping her educational philosophy. It is evident that this education contributed to her pioneering ideas on the education of women and children.