Yoga yapan bireylerin beslenme davranışlarının belirlenmesi
Determination of nutritional behavior of individuals performing yoga
- Tez No: 928891
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE BATUHAN KENGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yoga yapan birey sayısında günümüzde belirgin bir artış gözlenmektedir. Hindistan'da bir yaşam felsefesinin parçası olarak çok uzun yıllardır uygulanan, fiziksel ve zihinsel bir pratik olan yoga, günümüz Batı dünyasında sağlık problemleri olan insanları tedavi etmek, sporcuların performanslarının iyileştirilmesine katkı sağlamak, modern hayatın stresinden uzaklaşmak ve fiziksel uygunluğu arttırmak amacıyla kullanılmaktadır. Yoga yapan bireylerin beslenme alışkanlıkları, tüketim alışkanlıkları, yaşam tarzları ve sosyal çevreleri alan içerisindeki etkileşimlerle biçimlendiği gözlemlenmiştir. Bu kapsamda çalışmada, yoga yapan ve yapmayan kişilerin besin tüketim kayıtlarının alınması, ilgili anketlerle ortoreksiya nevroza ve sürdürülebilir beslenme alışkanlıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında yoga yapan bireylerin beslenme davranışlarının belirlenmesine yönelik olarak 18-65 yaş arasındaki 180 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların %40'ı yoga yapmayan, %60'ı ise yoga yapan kişilerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is a significant increase in the number of individuals doing yoga today. Yoga, which has been practiced in India for many years as part of a philosophy of life and is a physical and mental practice, is used in the Western world today to treat people with health problems, contribute to the improvement of athletes' performance, get away from the stress of modern life and increase physical fitness. It has been observed that the nutritional habits, consumption habits, lifestyles and social environments of individuals who do yoga are shaped by interactions within the field. In this context, the study aimed to obtain food consumption records of individuals who do yoga and those who do not, and to examine orthorexia nervosa and sustainable nutritional habits with relevant surveys. The study was carried out with 180 participants between the ages of 18-65 in order to determine the nutritional behaviors of individuals who do yoga. 40% of the participants were non-yoga practitioners and 60% were yoga practitioners.