Origanum sipyleum lL. bitkisinin kuraklık stresine toleransının ın vitro şartlarda araştırılması
Investigation of the drought stress tolerance of Origanum sipyleum L. under in vitro conditions
  1. Tez No: 928906
  2. Yazar: UMUT ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Botanik, Biotechnology, Botany
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kuraklık; bitkilerde büyüme, gelişim ve verim üzerinde olumsuz etkiler yaratan başlıca abiyotik stres faktörlerinden biridir. Bu çalışmada endemik bir tür olarak, ekolojik ve genetik çeşitliliği koruma açısından özel bir öneme sahip olan Origanum sipyleum L.'un, kuraklık stresine karşı tepkilerini in-vitro koşullarda gözlemlemek amaçlanmıştır. In vitro şartlarda bitki eksplantlarına kontrol ile birlikte %0,5, %1,0, %3,0, %5,0, %10,0 olmak üzere 6 polietilen glikol (PEG) dozu uygulanmış ve 12 bitki büyüme parametresi incelenmiştir. PEG uygulamasının belirli bir doza kadar bütün bitki büyüme parametreleri üzerinde olumsuz etkiler yarattığı, ancak %5,0 PEG dozunun sürgün sayısı, yaprak sayısı ve kök uzunluğu gibi parametrelerde kontrol grubuna kıyasla artış sağladığı görülmüştür. Bunun yanında köklenme oranlarının %5 PEG dozunda en yüksek değerlere ulaşması bu dozun bitki büyümesi için kritik bir adaptasyon eşiği olabileceğini ortaya koymuştur. %5,0 PEG dozu, bitki büyüme performansı açısından optimal bir doz olarak saptanırken, daha yüksek dozlarda büyüme ve gelişme üzerinde baskılayıcı etkiler gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Drought is one of the major abiotic stress factors that negatively impacts plant growth, development, and yield. This study aims to observe the responses of Origanum sipyleum L., an endemic species of significant ecological and genetic value, to in vitro drought stress. In vitro, plant explants were subjected to six polyethylene glycol (PEG) doses (0.5%, 1.0%, 3.0%, 5.0%, 10.0%, and control), and 12 plant growth parameters were examined. It was observed that PEG application negatively affected all plant growth parameters up to a certain dose, while the 5.0% PEG dose resulted in an increase in parameters such as shoot number, leaf number, and root length compared to the control group. Additionally, the highest rooting rates observed at the 5.0% PEG dose suggest that this concentration may represent a critical adaptation threshold for plant growth. The 5.0% PEG dose was identified as the optimal dose for plant growth performance, whereas higher doses exhibited inhibitory effects on growth and development.